Bilgisayar yavaşlaması RAM ile anakart uyumsuzluğu

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Bilgisayarı hızlandırmada RAM’ in önemini söylemeye gerek yoktur diye düşünüyoruz. Bir sistemde en önemli parçalardan biri olan RAM’ in birde uyumluluk performansının olduğunu biliyor musunuz?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sanırız 18-19 yıl önce ilk defa RAM uyumsuzluğu sorunu ile karşılaşmıştık. Anakartla RAM uyumsuzluğu sebebi ile yüksek donanıma sahip toplama bilgisayarın çalışmasına şahit olmuştuk. Normal şartlarda çalışması gereken hızın yaklaşık %25′ i kadar bir hıza sahipti. İlk testlerde tam durumu anlayamamıştık. Bazı testlerden sonra anakart ile RAM’ in uyumlu çalışmadığını gördük. Artı o zamanlar yeni yeni piyasaya giren bir RAM çeşidini kullanmıştık. İşte bunun temel sebebi de buydu. Henüz her marka modelin birbiri ile uyumlu olmadığı dönemlerden bahsediyoruz.

Şimdilerde bir çok ürün bir çok markanın anakartı ile çalışmakta. Çıkan tek sorun sanırız RAM’ in eksik görünmesi oluyordur.

Uyumsuzluk görülen sistemlerde bios güncellemesine gidilerek çözüm sağlanması mümkün.

RAM testine dikkat edin

Parçalı haldeki RAM’ ler birden fazla slotlarda denenmesi gerekiyor. Artı başka bir sistemde de parçalar test edilmesi sağlıklı olacak.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Performans ve sorun çıkmaması açısından aynı markanın RAM’ leri tercih edilmesini öneriyoruz. Tabi aynı zamanda aynı MHz değerlerinin de aynı olmasına özen gösteriniz. Farklı olsa dahi belli bir MHz değerlerin birbiri ile uyumlu çalıştığını söyleyelim.

Gelelim en dikkatli olmanız gereken konuya. RAM’ ler slotlara takılırken kısa devre yapmamaya dikkat edin. İşten anlamayanların bir çoğu anakartı veya RAM’ i bozabiliyor.

RAM hakkında genel bir açıklama

Bilgisayarlarda kullanılan ve ayrıca akıllı telefonlarda ‘da hız bakımından daha da çok geçici hafıza olarak kullanıldığından çoğu kez hız konusu genelde buna bağlanır ama bazı durumlarda örneğin boyut olarak büyük ve ağır yüklü yazılımlarda önemi ve rolü büyüktür. Bu yüzden çalıştığında ek dosyaları bu parçaya kopyalar. Ram’ larda da farklı farklı boyutlar vardır bunlar en küçükten başlayarak MB ve GB cinsinden sayabiliriz. Bu sistemlerin oluşumu yarı iletken yonga setinden olup transistör adı verilen elemanların birleşiminden meydana gelmiş olup model ismi ile chip set elemanları meydana gelmiştir. Menşei teknoloji vadisi olarak adlandırılan Japonya’ nın Tokyo kentinde doğmuştur ve ilk bilgisayarlarda kullanılmıştır ve gelişen teknolojinin etkisiyle küçültülerek mini boyutlarda günümüzde akıllı telefonlara kadar yansımıştır.

Bilgisayar yavaslamasi RAM 2
Bilgisayar yavaşlaması RAM ile anakart uyumsuzluğu

Sistemlerdeki hız faktörü

Flash belleklerin de bilgisayarlarda ram olarak kullanılabildiğini bilmeyeniniz yoktur. Bilgisayar işlem yapıp kendi donanımı yetmediği anlarda flash bellekler yardıma yetişip bilgisayarı yormazlar. Çalışma voltajları 2.5 volt ve 5 volt aralıklarında farklılıklar gösterebilir.

Bilgisayar da, akıllı TV, telefon, CNC cihazlarında ve bir çok akıllı cihazlarda kullanılmakta. Üretimleri konusunda kolay olup sadece görevleri flash belleklere benzer otomatik işlem yapan sistemlerde kopyalama okuma ve yazma olarak diğer bir değişle geçici hafıza olarak biliniyor.

Bilgisayarınızı hızlandırmak için en önemli parçalardan biri olsa da tek başına yeterli sayılmaz. İşlemcisi düşük olan sistemlere SSD takılı olduğunda büyük değişimler yaşanır ve hız katlanır.

Bilgisayar RAM ile anakart uyumsuzluğu bilgisayar yavaşlamasına sebep oluyor. Bu yazımızdaki bilgiler ileri düzey değil sadece bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak