Bilgisayarda Sistem Geri Yükleme Noktası Yok

Bilgisayarda sistem geri yükleme noktası yok hatası alanlara yönelik yapmaları gereken işlemlerden bahsettik.

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Bilgisayarda sistem geri yükleme noktası yok hatası geçmişten günümüze ara sıra karşımıza çıkan sorunlardan biri. Özellikle sistemdeki virüs veya başka sorunların aşılması için ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bu tip sorunlar yaşanır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sistem geri yükleme noktası yok ifadesi, Windows işletim sistemi kullanıcılarına bir uyarıdır ve belirli bir tarihte sistem geri yükleme noktası oluşturulmadığını istemde mevcut olan geri yükleme noktalarının silindiğinin veya kapalı olduğunun ifadesidir. Windows işletim sistemi, sistem geri yükleme noktaları oluşturarak kullanıcılara bir hata veya sorun yaşandığında önceki bir tarihe geri dönebilme imkanı sağlar.

Sistem geri yükleme özelliği varsayılan olarak her zaman etkinleştirilmeyebilir veya sistemde yeterli depolama alanı olmadığından dolayı bazen “Sistem Geri Yükleme Noktası Yok” mesajı ile karşılaşılabilir. Bu durumda, kullanıcının manuel olarak bir sistem geri yükleme noktası oluşturması veya sistem yedekleme yöntemleri kullanarak önemli dosyalarını ve sistem ayarlarını yedeklemesi önerilir.

Sistem Geri Yükleme Noktası Yok Sorunu

Windows 10 ya da Windows 11 sistem geri yükleme noktası yok ise, bunun temel nedenleri şöyle olabilir:

 • Virüs bulaşan sistemlerde bu özellik bazen kapalı duruma düşer.
 • Bilgisayarınızın diskinde yeterli yer olmamasından kaynaklı kapalı duruma düşmüş olabilir.
 • Kullanılan bir programın buna neden olma olasılığı var.
 • Yetersiz donanım kaynağından dolayı düzgün çalışmama.
Sistem Geri Yukleme Noktasi Yok 1
Windows 10 sistem geri yükleme noktası yok

Sistem Geri Yükleme Noktası Açılmıyor

Açılmayan sistem geri yükleme sorunu, çoğunlukla sistem arızaları ve virüs sorununda ortaya çıkıyor. Burada ufak bir kontrol ve virüs taramasından sonra gerekli yükleme noktası özelliğini kullanmaya devam edersiniz.

Önerilerden biri, internet üzerinden online virüs taramasını başlatmanız olacak. Duruma göre açılışta USB üzerinden de tarama başlatırsınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sistem Geri Yükleme Özelliğinin Kullanımı

Windows işletim sistemi, kullanıcılara bir sorun veya hata durumunda önceki bir tarihe geri dönebilme imkanı sağlayan sistem geri yükleme özelliğine sahiptir. Bu özellik, sistemde belirli aralıklarla otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturarak veya kullanıcının manuel olarak oluşturduğu noktalar üzerinden çalışır. Bu başlıkta, Windows sistem geri yükleme özelliğinin nasıl kullanılacağı anlatılacaktır.

Sistem Geri Yukleme Noktasi Yok 2
Windows 11 sistem geri yükleme noktası yok
 1. Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma:

Windows işletim sistemi varsayılan olarak, sistemde belirli aralıklarla sistem geri yükleme noktası oluşturur. Ancak, kullanıcının da manuel olarak geri yükleme noktası oluşturma imkanı vardır. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenir:

 • Başlat menüsüne tıklanır ve “Arama” kutucuğuna “Sistem Geri Yükleme” yazılır.
 • Çıkan sonuçlardan “Sistem Geri Yükleme” seçilir.
 • “İleri” butonuna tıklanır ve geri yükleme noktası oluşturulacak tarih seçilir. Bu tarih, sistemde herhangi bir program veya ayar değişikliği yapılmadığı bir tarih olmalıdır.
 • “İleri” butonuna tekrar tıklanır ve noktanın adı girilir.
 • Son olarak, “Sistem Geri Yükleme” butonuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

İşlem bittikten sonra kesinlikle herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığına anlamak adına oluşturulan geri yükleme noktasını incelemenizi öneriyoruz.

 1. Sistem Geri Yükleme:

Windows işletim sistemi kullanıcıları, bir sorun veya hata durumunda önceki bir tarihe geri dönebilirler. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenir:

 • Başlat menüsüne tıklanır ve “Arama” kutucuğuna “Sistem Geri Yükleme” yazılır.
 • Çıkan sonuçlardan “Sistem Geri Yükleme” seçilir.
 • “İleri” butonuna tıklanır ve geri yüklemek istenilen tarih seçilir.
 • “İleri” butonuna tekrar tıklanır ve geri yüklemek istenilen noktanın adı kontrol edilir.
 • Son olarak, “Sistem Geri Yükleme” butonuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

Sistem geri yükleme işlemi, sistemde yapılan tüm program ve ayar değişikliklerini geri alarak önceki bir tarihe dönüş yapar. Bu işlem, kullanıcıların sistemdeki hataları veya sorunları gidermelerine yardımcı olabilir.

Sistem geri yükleme noktası yok hatası için olası işlemlerden bahsettik. Sorunu devam edenlerin, işletim sistemini güncellemelerini öneriyoruz. Ya da onar özelliğini kullanabilirler. Bunun içinde CD veya Flash disk yardımı ile onarım işlemleri uygulanabilir.

Öneri konu: Windows 11 sistem geri yükleme komutu

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir