Bilgisayarda WhatsApp Web açılmıyor ne yapmalıyım?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

WhatsApp Web açılmıyor sorununun altında bir çok sebep yer almakta. Bilgisayarda WhatsApp açılmıyor ise, önce Google Chrome’ la sonra WhatsApp’ ın bilgisayar uygulaması ile denememiz gerekiyor.

Teknoloji destek

WhatsApp Web, tarayıcı sürümü ile bir süre hayatımıza yerini aldı. Kullanım alanları daha çok iş alanlarında olsa da zamanla genel bilgisayar kullanıcılarının da ilgisini çekti. Tabi birazda bunu sağlayan Windows WhatsApp uygulaması oldu.

Bilgisayarınızda hiç WhatsApp uygulamasını kullandınız mı? Biz uzun süredir kullandığımız bu yararlı hizmette bir ara sorun yaşamıştık. Çıkan sürümde mi ne sorun ara ara donma veya kilitlemeler yaşanıyordu. Kendimizce çözüm için beta uygulamasına geçtik ve nice zamandır sorunsuz kullanmaktayız.

Bizim yaşadığımız sorunun dışında bilgisayarda WhatsApp Web açılmıyor şikayetleri ile de karşılaştık.

Bilgisayarda WhatsApp Web neden açılmıyor?

Bu soruya vereceğimiz cevap yine soru ile olacak. Aşağıya bir sıralama ekleyeceğiz ve bunlara verilen cevapla devam edeceğiz.

Bilgisayarınızın internet bağlantısını kontrol ettiniz mi? Başka uygulamalara erişim yapıp yapamadığınızı kontrol edin. Örnek Skype varsa en iyi test aracı olacaktır.

  • İnternet bağlantınızda bir problem olup olmadığına baktınız mı? DNS sorunlarında olası sıkıntılar yaşanır. Artı gündemi takip edin. Olumsuz herhangi bir gelişme var mı?
  • Birden çok tarayıcı kullanarak denediniz mi? Tarayıcınızın önbelleğini temizlediniz mi? Tarayıcıyı sıfırladınız mı?
  • Bilgisayarınızı bir kez kapatıp açtınız mı?
  • Virüs koruma programınızın herhangi bir engelleme yapıp yapmadığına baktınız mı?

Bilgisayarda WhatsApp açılmıyor nasıl açılır?

Açılmayan WhatsApp Web uygulamasını sorunsuz çalıştırmanız için önce yukarıdaki sorulara cevap vermeniz gerekiyor.

İzlenilecek yol yukarıdaki başlıklardan geçmekte. Örnek modeminizi yeniden başlatmanız gerekiyor. Sorun varsa elle DNS tanımlamasını yapmanızda yararlı olacak. Eğer ülkeden kaynaklı olumsuz bir gelişme varsa bu seferde VPN kullanmanız şart.

Sizin dışınızdaki kullanıcılarında böyle bir sorun yaşayıp yaşamadığını araştırın. Durumu göre tarayıcı kaynaklı ise, tarayıcıya özgün işlemler yapılacak. Artı önerimiz WhatsApp Windows uygulamasının beta sürümünü kullanın.

Tarayıcının geçmişinin temizlenmesi ve sıfırlanması

WhatsApp Chrome kullanıcıları sağ üsteki noktalı alana dokunup, Geçmiş alanından gerekli işlemleri yapmaları gerekiyor. Sıfırlama içinde Ayarlar adlı seçeneğin içerisinde Sıfırla ve temizle ile işlem yapılacak.

İsteyen chrome://settings/ bağlantısını kullanır.

Bilgisayarda WhatsApp Web acilmiyor 1
Chrome sıfırlama ayarlarına ulaşma
Bilgisayarda WhatsApp Web acilmiyor 2
Tarayıcı geçmişinin silinmesi

Sistem ve tarayıcı güncellemelerini kontrol edin

İster uygulama, ister tarayıcı üzerinden kullanın, kesinlikle güncel sürümlerin kontrol edilmesi gerekiyor. Güncellemelerin yapılmasından sonra sistemi yeninden başlatın.

İşletim sisteminizin de sorunsuz çalıştığından emin olun.

Sistemi geri yükleme özelliği ile çözün

Bilgisayarınızda sorun varsa, kurulu programları kontrol edin veya sistem geri yüklemeyi başlatın. Sorunun olmadığı bir tarih aralığına geçin. Örnek içerik Windows 11 sistem geri yükleme adlı konuda.

Burada kullanıcının en son neler yaptığı önemli. Kısaca sorunun başlangıcı önemli bir konu. En son yapılanlara bakmak lazım.

İnternet ve bilgisayar kontrollerinin yapılması

İnternet bağlantınızı değiştirerek deneyelim. Artı varsa başka bir bilgisayarla veya mobil cihazınızın tarayıcısı ile denemenizde mümkün. Farklı bir telefonla işlem yapmanız gerekiyor. Artı DNS denemesini yapın.

Elle DNS bilgilerini girmek

Aşağıya eklediğimiz görselde ilgili alana bilgisayarın tarih alanında bulunan WiFi simgesi üzerinden Özellikler seçeneği ile ulaşacaksınız.

Bilgisayarda WhatsApp Web acilmiyor 3
Kablosuz alandan DNS ataması
Bilgisayarda WhatsApp Web acilmiyor 4
Elle DNS ayarlarına girme
Bilgisayarda WhatsApp Web acilmiyor 5
Bilgisayarda WhatsApp Web açılmıyor ne yapmalıyım?

Bilgisayarda WhatsApp açılmıyor hatası olarak da aramalarda yer alan sorunun çözümünü sizlere adım adım anlattık. Umarız sıkıntınızı çözmüşsünüzdür.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir