Bilgisayardan ekran fotoğrafı nasıl alınır

Haberimizde Windows ekran fotoğrafı çekme programı olarak bir tane yazılım önerimiz var ve yanında klavyeden kısayol tuşuyla almayı anlatacağız.

teknik destek

Bilgisayardan ekran fotoğrafı almak, farklı durumlarda gerekli olabilir. Ekran fotoğraflarının nasıl alınabileceği, nereden alınabileceği ve ne amaçla alınabileceği konuları merak edilir.

Bilgisayardan ekran fotoğrafının çekilme (alınma) nedeni kişiden kişiye göre değişim gösterir. İzlenen videolardan yakalanan karelerin fotoğraf olarak saklanmak istenmesi, yapılan konuşmalardan kesitlerin saklanmak istenmesi, çeşitli ve indirilmesi mümkün olmayan belgelerin saklanmak istenmesi gibi amaçlarla ekran fotoğrafı alınabilir.

Bilgisayardan ekran fotoğrafı nereden alınabilir?

Bilgisayardan ekran fotoğrafının alınabileceği farklı yerler vardır. Ekran görüntüsü alınabilecek bu yerler bilgisayarlara göre farklılık gösterir. Bununla birlikte, genellikle bilgisayarın ayarlar kısmından yapılacak düzenlemelerle bu durum kontrol edilebilir. Bilgisayarın bir tuşuna ekran görüntüsü alma özelliği atanabilir, eğer bir tuş zaten bu özellik için ayrılmış ise de keşfedilebilir. Bu yüzden bilgisayardan ekran görüntüsünün nereden alınabileceği sorusuna verilecek olan yanıt, ayarlar kısmıdır.

Ekran görüntüsü alma programı olarak “Lightscreen” kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanımı çok kolay ve sorunsuz çalışmakta. Buna benzer bir kaç uygulamayla karşılaştım ama bunun kadar stabil çalışmıyorlar.

Görüntü alma programı kullanımı için;

  • Uygulamayı çalıştırın
  • Saatin yanında kısayolu atmış iseüstüne sağ tıklayın
  • “View options” kısmına geçin
  • “Directory” ile resimlerin kayıt yerini seçin
  • “Filename” ile alınan görüntülere verilecek 
  • Üstten “Hotkeys” ile klavye tuşlarını seçiyorsunuz (tam görüntü alma kısayolu gibi)

Bilgisayardan ekran fotoğrafı nasıl alınır

Bilgisayardan ekran fotoğrafı nasıl çekilir?

Bilgisayardan ekran fotoğrafının nasıl alınacağı konusu, araştırılan bir konudur. Ayarlar kısmından atanan tuş ile veya hali hazırda bulunan tuş ile ekran fotoğrafı alınır. Belirtilen tuşlara basılır ve kişilerin karşısına kırpma seçenekleri çıkar. Bu seçenekler, ekranın hangi alanlarının ekran görüntüsünün istendiğine yöneliktir. Kişi, eğer belirli bir kısmı istiyorsa kırpma alanını sürükleyerek ayarlar, tamamını isterse de kırpma seçeneklerine dokunmaz. Daha sonra kaydedilerek işlem tamamlanır.


Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2020, 01:37

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir