Bilgisayardan telefonu şarj etmek zararlı mı

Bilgisayardan telefon şarj edilir mi? Bilgisayar USB çıkışı kaç volt? Samsung, iPhone ve Huawei telefonu bilgisayardan şarj edilirse telefona zarar verir mi yani bozar mı?

teknik destek

Bilgisayarlar ve cep telefonlarının hayatımızda kapladığı alan arttıkça ikisini birbirinden fayda sağlayacak şekilde kullanmak giderek daha çok önem kazanıyor. Birçok kişi bilgisayarlarının USB çıkışlarını telefon ve tablet gibi mobil cihazları şarj etmek için kullanabiliyor. Peki, bu durumda telefonu en yakın akım kaynaklarından biri olan bilgisayardan şarj edebilir miyiz? Şarj etmemiz pilimizi bozar mı? Ya da bilgisayardan şarj olan telefon neden yavaş şarj olur ve şarj süresi uzar? Bunların cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

Bilgisayar USB çıkışı kaç volt?

Bilgisayar USB çıkışları 5 volt 1 amper bütün dünyada olarak ayarlanmaktadır. Özellikle ana kart üzerinden çıkan USB’ler bütün bilgisayarlar da aynı akım değerine sahiptir. Laptop veya masaüstü bilgisayarlarda bu değer değişmez.

Çoğu ofis çalışanı arada birde olsa cep telefonunu bilgisayardan şarj eder. Masaüstü veya laptop bilgisayarın USB girişlerine bağlayarak şarj yöntemi biraz uzun sürebiliyor. Burada önemli olan nokta orjinal şarj kablosuyla telefonu şarj etmeniz. Tabi yan sanayi, kalitesiz ve bilinmeyen markaların şarj cihazları için bu durum söz konusu değil. Kablo çok önemli olduğu kadar şarj aletide önemli. 

Bilgisayardan telefonu şarj etmek zararlı mı

Bilgisayardan telefonu şarj etme zararlı mı?

USB port telefonumu şarj edebilir mi? Telefonun USB üzerinden şarj edilmesinde hiç bir sakınca bulunmaz. Sadece volt ve amperinin uyumlu olup olmamasına göre şarj süresi uzayabilir. Örnek olarak telefonunuzun şarj adaptörün de yazılı olan gücü 5v 1A ise bilgisayardan şarj etmenizde hiç bir sorun çıkmayacaktır. Ama mobil cihazınızın şarj adaptörü 5V 2A ile çalışıyorsa bilgisayarın USB çıkışından şarj edilmesi teknik bir problem oluşturmaz fakat şarj süresini uzatır. Buda gereksiz vakit kaybına sebep olur. Herhangi bir risk veya problem olmamasına karşın yine de telefon üreticileri şarj kaynağı olarak orijinal şarj aletlerinin kullanılmasını tavsiye etmektedir.


Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 19:23

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir