Bilgisayardan Telefonu Şarj Etmek Zararlı mı

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Bilgisayardan telefonu şarj etmek zararlı mı? Bilgisayar USB çıkışı kaç volt? Gibi soruların cevabı bu yazımızda bulacaksınız.

Ad imageAd image

Bilgisayarlar ve cep telefonlarının hayatımızda kapladığı alan arttıkça ikisini birbirinden fayda sağlayacak şekilde kullanmak giderek daha çok önem kazanıyor. Birçok kişi bilgisayarlarının USB çıkışlarını telefon ve tablet gibi mobil cihazları şarj etmek için kullanabiliyor. Peki, bu durumda telefonu en yakın akım kaynaklarından biri olan bilgisayardan şarj edebilir miyiz?

Bilgisayardan Telefonu Şarj Etme Zararlı mı?

USB port telefonumu şarj edebilir mi? Telefonun USB üzerinden şarj edilmesinde hiç bir sakınca bulunmaz. Sadece volt ve amperinin uyumlu olup olmamasına göre şarj süresi uzayabilir. Örnek olarak telefonunuzun şarj adaptörün de yazılı olan gücü 5v 1A ise bilgisayardan şarj etmenizde hiç bir sorun çıkmayacaktır. Ama mobil cihazınızın şarj adaptörü 5V 2A ile çalışıyorsa bilgisayarın USB çıkışından şarj edilmesi teknik bir problem oluşturmaz fakat şarj süresini uzatır. Buda gereksiz vakit kaybına sebep olur. Herhangi bir risk veya problem olmamasına karşın yine de telefon üreticileri şarj kaynağı olarak orijinal şarj aletlerinin kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Bilgisayardan telefonu şarj etmek, yaygın bir uygulamadır ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak, bu konuda bazı endişeler ve meraklar bulunmaktadır.

1. Şarj Hızı: Bilgisayardan telefonu şarj etmek, genellikle duvar prizinden veya hızlı şarj adaptörlerinden daha yavaş bir şarj hızı sağlar. Bu nedenle, acil bir durumda hızlı bir şekilde şarj etmek istiyorsanız, bilgisayardan şarj etmek pek tercih edilen bir yöntem olmayabilir.

Ad imageAd image

2. USB Bağlantıları: Bilgisayarlar genellikle USB 2.0 veya USB 3.0 bağlantılarına sahiptir. USB 2.0 bağlantıları daha düşük bir güç çıkışı sağlar ve şarj etme sürecini yavaşlatırken, USB 3.0 bağlantıları daha yüksek bir güç çıkışı sağlar ve daha hızlı şarj etmeye olanak tanır.

3. Düşük Güç Çıkışı: Bilgisayarların USB bağlantıları genellikle duvar prizlerinden gelen elektrik gücünden daha düşük bir güç çıkışı sağlar. Bu da telefonunuzu daha yavaş şarj etmek anlamına gelir ve bazen telefonun şarj olmadığı veya çok yavaş şarj olduğu hissine neden olabilir.

4. Batarya Ömrü: Bazı insanlar, bilgisayardan telefonu şarj etmenin telefonun batarya ömrünü kısaltabileceğinden endişe duyarlar. Ancak, yapılan araştırmaların çoğu, bilgisayardan telefonu şarj etmenin batarya ömrünü doğrudan etkilemediğini göstermektedir.

5. Güvenlik Riskleri: Bilgisayardan telefonu şarj etmek, bilgisayarın güvenliği açısından bazı riskler içerebilir. Özellikle, bilinmeyen veya güvenilmeyen bir bilgisayardan şarj etmek, telefonunuzun güvenliğini tehlikeye atabilir ve kötü amaçlı yazılımların bulaşmasına neden olabilir.

Bilgisayar USB Çıkışı Kaç Volt?

Bilgisayar USB çıkışları 5 volt 1 amper bütün dünyada olarak ayarlanmaktadır. Özellikle ana kart üzerinden çıkan USB’ler bütün bilgisayarlar da aynı akım değerine sahiptir. Laptop veya masaüstü bilgisayarlarda bu değer değişmez.

Ad imageAd image

Çoğu ofis çalışanı arada birde olsa cep telefonunu bilgisayardan şarj eder. Masaüstü veya laptop bilgisayarın USB girişlerine bağlayarak şarj yöntemi biraz uzun sürebiliyor. Burada önemli olan nokta orjinal şarj kablosuyla telefonu şarj etmeniz. Tabi yan sanayi, kalitesiz ve bilinmeyen markaların şarj cihazları için bu durum söz konusu değil. Kablo çok önemli olduğu kadar şarj aleti de önemli. 

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir