Bilgisayarlar kasa temizliği nasıl yapılır?

Andronova
3 Minimum Okuma

Evde / iş yerinde bulunan bilgisayarların kasa içi temizliği nasıl yapılır? Kasa temizliği yapılmayan bilgisayarların çalışması yavaşlar mı? Toz RAM, işlemciye ve ekran kartına zarar verir mi?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bilgisayar teknoloji gün geçtikçe gelişmektedir. İlk çıkan bilgisayarın bir oda büyüklüğünde olduğunu düşününce gelinen noktada çok hızlı bir gelişme olduğunu görebiliyorsunuz. Bilgisayarlar kasa monitör olmak üzere iki ana parçadan oluşmaktadır. Bilgisayar kasaları belirli bir zamandan sonra içerisinde çalışan fanlardan ve etrafta oluşan tozdan dolayı kasa içerisinde bulunan parçaları toz kaplamaktadır. Bu toz oluşu bazı sorunların bilgisayarınızda oluşmasına sebep olabilir. Bilgisayar kasında bulunan tozun zararı ve nasıl temizleneceğine dair bilgiler aşağıdaki başlığımız altında bulunmaktadır.

Bilgisayarların fiziksel temizliği nasıl yapılır?

Bilgisayarlar kasa temizliği nasıl yapılır?

Bilgisayar sistemi yukarıda belirttiğimiz gibi iki ana öğeden oluşmaktadır. Fakat gelişen teknoloji bu iki öğeyi bir araya getirerek tek bir monitörün içerisine yerleştirerek tek bir ekrandan oluşan bilgisayarlar haline getirmiştir. Fakat bu teknolojiye rağmen halen kasa ve monitör olarak bilgisayar üretimi yapılmaktadır. Bilgisayar kasaları ortamın tozunu içerisine alabilmektedir. Bu tozdan dolayı kasa içerisinde yer alan bazı önemli parçaların çalışma performansları etkilenmektedir. Bu toz özellikle bilgisayar içerisinde bulunan fanları sararak çalışma performanslarını düşürmektedir. Bundan dolayı bilgisayarın yeteri kadar soğumamasından dolayı işlemci ve ekran kartı gibi parçalar ısıdan etkilenerek yavaş çalışmaktadır. Hatta bu ısının ilerlemesi RAM’i de olumsuz etkileyebilir. RAM’in etkilenmesi ise bilgisayarınızın direkt olarak yavaş çalışması demektir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Eğer bilgisayar kasanız normal değerlerin üzerinde ısınmaya başladıysa artık toz temizliği yapmanız gerekmektedir. Toz temizliği yapabilmeniz için “kompresör kullanabilirsiniz. Kompresörün özelliği ise hava üfleyen bir cihaz olmasıdır. Bu üflemeyi de güçlü yaptığından dolayı bilgisayarınızın kasasında yer alan tozları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bilgisayar temizliğinde elektrik süpürgesini ve saç kurutma makinasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü elektrik süpürgesi üfleyen değil çeken bir makinadır. Elektrik süpürgeleri ayrıca çekim gücü fazla olduğundan bilgisayarınıza zarar verebilir.  

Saç kuruma makinası ile toz temizliği yaptığınızda ise soğuk moda almanız gerekmektedir. Fakat buda bazen çözüm olamayabilir. Çünkü saç kurutma makinaları her ne kadar soğuk modda çalışsada belirli bir müddet çalıştıktan sonra sıcak haza üflemektedir. Bu sıcak havada bilgisayarınıza zarar verebilir.

Tozun bilgisayarınızın performansını çok fazla etkilediğini söyleyebiliriz. Kasanızda toz temizliği yaptıktan sonra bilgisayarınızın performansına sizde şaşıracaksınız.


Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 20:55

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir