Bimcell ve Türk Telekom hat resetleme nedir ne işe yarar nasıl yapılır?

hat resetleme ne işe yarar

Bimcell ve Türk Telekom hat resetleme nedir sorusunu soran pek yoktur diye düşünüyoruz. Büyük ihtimal numarayla alakalı bir sorundan dolayı operatörünü arayanların karşılaştığı problemlerden biri. Konumuzda hat resetleme ne işe yarar nasıl yapılır adım adım resimli olarak anlatmaya çalışacağız.

Hat resetleme, yazılım tarafında görülen aksaklıkların sonucu olarak ortaya çıkan hatlardaki ufak çaptaki sorunlarda yapılan işleme denilebilir. Bir zamanlar sadece kullandığını operatörün müşteri hizmetlerini arayarak yapılan bir işlemdi. Şimdilerde bazı operatörlerin mobil şubesinde yer alan bir seçenek haline geldi.

Numaranın resetlenmesi daha çok şunlar için kullanılıyor:

  • Şebeke çekiminde oluşan problemlerde.
  • Arama yapılamıyor veya arama gelmiyorsa.
  • Yönlendirmeler ve bazı servislerin çalışmadığında.
  • Faturanızı ödemediğiniz ve hattınız aramalara kısıtlandığında bazen ödeme yapılsa dahi arama yapılamadığı görülebiliyor. Bunun için bu işlemin yapılması işinize yarayacaktır.
  • Sim kart geçersiz veya farklı hatalarda uygulanabilir.
  • İnternet ve bazı hizmetlerin çalışmadığı durumlarda.

Gibi gibi bir çok aksaklıklarda tercih edilen bir yöntemdir.

Mobil hat resetleme nasıl yapılır?

Hat resetleme ne işe yarar sorusunu yukarıda cevaplandırdık. Gelelim hat resetleme nasıl yapıldığı sorusuna.

Bimcell reset işlemi şu şekilde yapılmakta:

  • Kendiniz yapmak istiyorsanız online işlemlere giriniz,
  • Uygulamanın en altındaki “Daha fazla” bölümüne geçiniz,
  • Ayarlardaki “Hat resetleme” alanına giriniz,
  • Ekrana gelen uyarı metniniz okuyup aşağısındaki “Hattımı resetle” olanla devam ediniz.

İsterseniz operatörünüzü arayarak da bu işlemini yaptırabiliyorsunuz.

İşleminiz sorunsuz yapıldıysa artık telefonunuzu kapatıp açmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmazsanız büyük ihtimal numaranıza erişim yapılamayacak. Yani kapalı gibi bir duruma düşebilirsiniz.

Bimcell ve Türk Telekom hat resetleme nedir
Hat resetleme nasıl yapılır

Alttaki önerilere uyarak gerekli adımlara geçiniz. Resetlenmiyor hatası alırsanız, çıkan uyarıyı ve yaptığınız işlemleri bizimle paylaşabilirsiniz.

Hat resetleme ne işe yarar

Telefonun hattı resetlenmiyor

Hat resetlenmiyor sorununda dikkat edilecek bir kaç husustan bahsedebiliriz. Bu yazdıklarımız olası problemlerden bazıları olabilir.

Askıda kalma durumlarında çok sık bu yöntem kullanılıyor. Bazense bu problemin çözülemediği oluyor. Askıda kalan hatların çağrı merkezinden kayıt oluşturarak işlem yapılması istenilebilir. Buradaki olumsuzlukların bazılarında network tarafı devreye girerken bazılarında yazılım kısmında müdahale gelebiliyor.

İşlemlerde uyarı alanların telefonlarını kapatabilir. Birde test adına sim kartınızı çıkarıp silip tekrar yerine takınız.

Uygulamaların yol açtığı aksaklıklar

Kullanılan uygulamaların yol açtığı sorunlardan aksaklıklardan bazılarına burada örnek olarak anlatabiliriz. Bir çoğumuz denk geldiğimiz bir çok uygulamayı cihazımıza kuruyoruz. Çok nadir kullandığımız uygulamaların uzun bir zaman orada bir kenarda durduğunu söyleyelim.

Sürekli kullanmadığımız uygulamaların cihazlardan kaldırılmasını her zaman öneriyoruz. Uzun süre kendini güncellememiş uygulamaların zamanla çakışma ve güvenlik yönünden sorunlara yol açtığını belirtelim. Bunların hangileri olduğunu Google Play’ e girerek görebilirsiniz. Sürüm notlarının yer aldığı alanda gerekli açıklama yer alır.

İşlemlerden önce ilgili kontroller

Hattınızda paket var mı yok mu bakınız. Arama yapabilmeniz için en az bir arama yapacak şekilde TL’ nin yüklü olması gerekiyor.

Yönlendirme veya engelleme servislerinin kapalı olduğundan emin olunuz.

Birden çok numara ile hattınızı test ediniz. Sim kartınızı başka telefonda deneyebilirsiniz. Aynı şekilde başka sim kartı kendi cihazınızda kontrol edebilirsiniz. 3G açık olması gerekiyor.

Son olarak hattın borcu olmadığından veya TL yüklü olduğundan da emin olunuz. hat resetleme nedir ve nasıl yapılır sorularına cevap olarak hazırladığımız içeriğimizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!