Bir web sitesinin yayın tarihi nasıl bulunur

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Zaman zaman bir web sitesinin yayın tarihi nasıl bulunur soruları karşımıza çıkıyor. Esasında burada bir çoğu sitenin geçmişini öğrenmek için bu soruyu sormakta. Bazıları ise, gizli olan site sahiplik bilgilerine ulaşmak için soruyor. Bunun için yabancı bazı siteler gizli dahi olsa göstermekte.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Not: Cloudflare kullanılarak gizlenen bilgiler içinde yukarıdaki bahsettiğimiz sitelerin bir kısmı gerçek bilgileri göstermekte.

Web sitesinin yayın tarihini öğrenme

Bir yayın tarihi genellikle site içinde belirtilir veya site hakkında bilgi verilen bir “Hakkımızda” sayfasında bulunabilir. Ayrıca, web sitesinin yayın tarihi bulmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Web sitesinin adresine (URL) gidin ve sayfayı açın.

  • Tarayıcınızda “Ctrl + U” tuşlarına aynı anda basın veya sağ tıklayıp “Sayfa Kaynağını Görüntüle” seçeneğini seçin. Bu, web sayfasının kaynak kodunu gösteren bir pencere açacaktır.
  • Kaynak kod penceresinde arama çubuğunu kullanarak “creation” (yaratım) veya “publish” (yayın) gibi anahtar kelimeleri arayın. Bu kelimelerin yanında, genellikle web sitesinin yayın tarihini gösteren bir etiket bulunur.
  • Eğer web sitesinin yayın tarihini bulamadıysanız, internetteki birkaç arama motoru (örneğin Google veya Bing) kullanarak web sitesinin adresini arayabilir ve web sitesi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu yöntemler genellikle web sitesinin yayın tarihini bulmanıza yardımcı olur, ancak her zaman işe yaramayabilir. Eğer yayın tarihini bulamadıysanız veya web sitesinin ne zaman yayınlandığı ile ilgili bir sorunuz varsa, web sitesine ait iletişim bilgilerini kullanarak web sitesi yöneticisiyle iletişim kurarak sorunuzu sormak için bir çaba gösterebilirsiniz.

2. Whois sorgulama sitelerinden yararlanma.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • Whois yazarak Google aramalarından bir kaç web sitesinden bu sorgulamayı yapmanız mümkün.
  • Site geçmişini sorgulamak isteyenler içinde kullanılacak web sitesi archive.org
  • website.informer.com adresini kullanarak ister alan adı ister mail ile sorgulama yapmanız mümkün. Burada çıkacak bilgiler içerisinde site sahiplik bilgileri ile de karşılaşmanız mümkün.
Bir web sitesinin yayin tarihi 1
Bir web sitesinin yayın tarihi nasıl bulunur

Bir web sitesinin yayin tarihi 2
Web sitesinin yayın tarihini bulma

Bir web sitesinin yayın tarihi nasıl bulunur yazımızdan sonra, internet kullanıcı adı nasıl girilir haberimize göz atmanızı da öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir