Apple ile NSA’a Casusluk Suçlaması

media 2560

Kullandığımız teknolojik ürünler hayatımıza böylesine entegre olmuşken kimileri için bilim kurgu hikayeleri gibi görünse de akıllı cihazlarla takip edildiğimiz gibi bir izlenim her zaman var olmuştur.

teknik destek

Özellikle Amerikan firmalarının “tabiki ulusal konularda her türlü bilgiyi paylaşacak algoritmalar üretiyoruz” söyleminin altında ise bir daha bir terörist eylemin mail yada mesajlaşma yoluyla yapılmasının önün kesilmeye çalışılıyor. Bu tabii ki her ülkenin kedini ve vatandaşlarının korunması için ulusal bir görev gibi görünebilir ama kaydedilen her konuşmanın, okunan her mailin sadece bunun için kullanılıp kullanılmayacağının garantisini kim verebilir ki?

Apple‘ın akıllı cihazlarına casus bir yazılım koyduğu ve bu yazılımın kontrolünün Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesinin (NSA) kontrolünde olduğu yönünde yeni bir iddia ortaya atıldı. Apple sözcüsü Huguet, böyle birşeyin mümkün olmadığını kesin bir dille yalanlayarak “Müşterilerimizi, arkalarında kim olursa olsun kötü amaçlı hacker’lardan korumak için kaynaklarımızı kullanmaya devam edeceğiz” dedi. iPhone 5S ile birlikte gelen parmak izi okuma teknolojisinden sonra bir kesim medya bu parmak izlerinin bir serverda depolandığı yönünde haberler yapmış ve Apple hem iPhone 5S tanıtımında hemde daha sonrasında bu haberleri yine kesin bir dille yalanlamıştı.

Apple’ın NSA ile birlikte iPhone cihazlara 2008’den beri casus yazılım koyduğu iddiasını ortaya atan Alman Der Spiegel dergisi geçtiğimiz hafta içinde de internetten satılan kişisel bilgisayarlara da aynı yazılımın yüklendiği haberini yapmıştı. DROPOUTJEEP adı verilen korsan yazılım ile takip eden kişinin takip ettiği kişinin cep telefonunda kişisel bütün bilgilerine erişebildiği öne sürülüyor.

NSA’yı asıl zora düşüren ise eski ajan, Edward Snowden geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkardığı casusluk belgeleriydi. Alman derginin NSA ile ilgili yaptığı bu haberleri ile birlikte iyice köşeye sıkışan Amerikan Gizli Servislerinin Google başta olmak üzere Yahoo, Microsoft ve Amazon gibi firmalarla da bilgi alışverişinde bulunduğu öne sürülüyor.

“mailler tabii ki belli bir süzgeçten geçiyor ve geçecek” açıklamasında bulunan Google kullanıcılar tarafından büyük eleştirilerlere maruz kalmıştı. Tabii ki bu noktada bir çok kişi “benim maillerimi okuyabilirler” diyebilir ama söz konusu sizinve benim maillerim değil.

Bu tarz haberleri yıllardır yapıyoruz, firmalar böyle bir şeyin asla olmadığını belirttikleri içinde kendilerine güvenmekten başka bir çaremiz maalesef bulunmuyor. Peki sizce gerçekten gözetleniyor muyuz? Böyle bir durum varsa bundan rahatsızlık duyar mısınız? Yorumlarınızı bekliyorum…

Kaynak: iphonehacks

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın