Birisi Benim E-posta Hesabımla Twitter Hesabı Açmış

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Twitter bana ait olamayan bir hesaba ait doğrulama e-postası aldım ne yapmalıyım? Twitter hesabı bana ait değil ve birisi benim e-posta hesabımla Twitter hesabı açmış şikayetleri için bu yazımız yararlı olacaktır.

Ad imageAd image

Normalde aşağıdakilerin dışında şu yöntemde denenebilir. Twitter sayfasından şifre sıfırlama bölümüne mail adresi yazılım şifre sıfırlama işlemi yapılabilir. Sonra ilgili hesap’ tan mail adresi kaldırılır. 

Birisi Benim E-posta Hesabımla Twitter Hesabı Açmış Ne Demek?

Bir sabah uyandığınızda, e-posta gelen kutunuzda Twitter’dan bir hoş geldiniz mesajı bulduğunuzu hayal edin. Hesap açtığınızı hatırlamıyorsunuz ve e-posta adresinizin de hesaba kayıtlı olduğunu görüyorsunuz. Bu durumda ne olurdu?

Hesap Neden Açılmış Olabilir?

Birisi, sizin e-posta adresinizi kullanarak bir Twitter hesabı açmış olabilir. Bunun birkaç sebebi olabilir:

Ad imageAd image
 • Spam veya bot hesap oluşturmak için: Spam gönderenler veya bot hesaplar oluşturan kişiler, gerçek kullanıcılara ait e-posta adreslerini kullanarak hesap açabilirler. Bu şekilde, hesaplarının tespit edilmesi ve kapatılması zorlaşır.
 • Kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için: Hesabınızı ele geçirmek ve kişisel bilgilerinizi çalmak isteyen kişiler, sizin e-posta adresinizi kullanarak sahte bir Twitter hesabı açabilirler. Bu şekilde, size sahte e-postalar göndererek veya sizi sahte web sitelerine yönlendirerek bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilirler.
 • Sizi taklit etmek için: Sizi taklit etmek ve sizin adınıza tweet’ler atmak isteyen kişiler, sizin e-posta adresinizi kullanarak sahte bir Twitter hesabı açabilirler. Bu şekilde, sizin adınıza sahte haberler veya bilgiler yayabilirler.

Ne Yapmalısınız?

Eğer birisi sizin e-posta adresinizi kullanarak bir Twitter hesabı açtıysa, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Hesabı hemen kapatın: Twitter’a giriş yapın ve “Ayarlar ve Gizlilik” > “Hesap” > “Hesabı Devre Dışı Bırak” seçeneğine giderek hesabı kapatın.
 • Şifrenizi değiştirin: Hem Twitter hem de e-posta hesabınız için şifrenizi değiştirin. Güçlü ve benzersiz bir şifre kullandığınızdan emin olun.
 • Twitter’a bildirin: Twitter’a, sizin e-posta adresinizin izinsiz olarak kullanıldığını bildirin. Bunu yapmak için “Yardım Merkezi”ne gidin ve “Hesap Güvenliği” > “Hesabım Ele Geçirildi” seçeneğini seçin.
 • E-posta sağlayıcınıza bildirin: E-posta sağlayıcınıza da bu durumu bildirin. Bu şekilde, e-posta adresinizin spam veya bot hesaplar tarafından kullanılmasını önleyebilirler.

Kendinizi Korumak için:

 • Güçlü ve benzersiz bir şifre kullanın: Hem Twitter hem de e-posta hesabınız için güçlü ve benzersiz bir şifre kullandığınızdan emin olun.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kullanın: Twitter ve e-posta hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanın. 2FA, hesabınıza giriş yapmak için bir kod girmenizi gerektirir. Bu şekilde, şifreniz ele geçirilse bile hesabınız güvende kalacaktır.
 • E-posta adresinizi kamuya açık platformlarda paylaşmaktan kaçının: E-posta adresinizi forumlar, sohbet odaları veya sosyal medya platformları gibi kamuya açık platformlarda paylaşmaktan kaçının.

Eğer birisi sizin e-posta adresinizi kullanarak bir Twitter hesabı açtıysa, panik yapmayın. Hemen yukarıdaki adımları izleyin ve hesabınızı güvene alın.

Ayrıca:

 • Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler size sahte e-postalar veya mesajlar gönderebilirler. Bu e-postalara veya mesajlara tıklamayın ve herhangi bir kişisel bilgi vermeyin.
 • Twitter hesabınızda şüpheli bir etkinlik görürseniz, hemen Twitter’a bildirin.

Biri Benim Mail Adresimi Kullanmış

E-postam bir twitter hesabında kullanılıyor: Twitter’ dan e-posta hesabıma bana ait olmayan bir Twtter hesabı için mail aldım. Gelen hesap doğrulaması ya da bildirim amaçlı gönderilmiş olabilir. Birisi yanlışlıkla sizin e-posta adresinizi yazmış olabilir. Ya da biri Twitter hesabı açarken bilerek veya bilmeyerek sizin e-posta hesabınızı eklemiş olabilir. Twitter hesabıma giremiyorum Twitter iletişim adresi ve Twitter müşteri hizmetleri telefon numarası haberlerimize baktınız mı? 

Twitter’ dan e-posta adresini kaldırmak için:

 • Twitter’ dan gönderilen e-posta doğrulaması yazısının altında yer alan “benim hesabım değil” seçeneğine tıklayınız. Twitter’ dan e-posta hesabınızın Twitter hesabından kaldırılması için onaylamanız gereken bir ekran gelecek. Onaylayarak e-posta hesabınızdan Twitter hesabını kaldırabilirsiniz.
 • Eğer gelen Twitter hesabı size aitse doğrulayarak şifre sıfırlaması yapabilirsiniz. Belki hesabınız kilitlenmiş veya çalınma girişiminde bulunulmuş olabilir.
 • Twitter hesabı sizin ve gelen Twitter doğrulama e-postasına yanlışlıkla “benim hesabım değil” bağlantı adresini tıkladınız ise bağlantısına yanlışlıkla mı tıkladınız? Korkmayın. Hesap ayarları seçeneği twitter.com/settings/account bölümünü ziyaret ederek e-posta hesabınızı tekrar ekleyebilirsiniz.
 • Twitter hesabı bildirimleri ile ilgili sorun yaşıyorsanız ya da gelen Twitter bildirimlerinden şikayetçiyseniz bu support.twitter.com/forms/feature_report?feature=notifications adresten Twitter ile iletişime geçebilirsiniz. 

Birisi Benim E-posta Hesabımla Twitter Hesabı Açmış Kaldırma

Başkasının mail adresiyle açılan Twitter hesabı nasıl kapatılır? Yukarıdaki kırmızı yazıyla belirttiğimiz adrese girerek gerekli alanları doldurarak Twitter iletişim formunu gönderebilirsiniz. Gönderdikten sonra üzerinden 2-3 gün geçtikten sonra geri dönüş yapmazsalar tekrar formu doldurunuz.

biri benim mail adresimi kullanmış
Birisi benim e-posta hesabımla Twitter hesabı açmış

Başvuru Dönüş Beklentisi

Yapılan başvurulanların sonucu genelde 1-2 hafta içerisinde belli olmakta. Ancak, zaman zaman yaptığımız başvurular 1 gün içerisinde sonuçlanmakta. Olumlu olumsuz dönüşlere göre izlenilecek yollar var. Olum bir dönüş varsa duruma göre ek bilgileri iletebilirsiniz. Olumsuz dönüşlerde ise, birden çok hesap kullanarak ilgili hesabı şikayet ederek sonucu bekleyin. Genelde ilgili hesabın incelenmesi bu şekilde hızlı olacaktır.

Birisi benim e-posta hesabımla Twitter hesabı açmış sorunu için gerekli öneriler buraya kadar.

Sonraki: X Hesabın Askıya Alındı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe