Bitcoin' e vergi mi geliyor! Türkiye Emtia olarak mı görecek?

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Türkiye Bitcoin' in yasallaşması için düğmeye bastı. Büyük bir çalışma ile Bitcoin için bir isim düşünülüyor. Sanal para, emtia olarak vergilendirilebilir. Vergi ve KDV yolda.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bitcoin, yüksek gelirlerle para yatıranları zengin etmeye devam ediyor. Çok ama çok ciddi bir yükselişe sahip Bitcoin, para kazandırdığı gibi para da kaybettirebiliyor. Tabi doğru yere yatırılan paralar kaybetse de bir süre sonra çıkışa geçiyor. 

Devlet, Bitcoin’ e bu aralar el attı. Bitcoin’ i yasallaştırma durumları söz konusu. Yeni bir habere göre devlet, Bitcoin için ciddi çalışmalara başladı. Bu çalışmaların arkasında tabi ki alınacak vergi var. Ama Bitcoin’ e bir isim verilmesi gerekiyor. Bu konuda SPK ve MB’ dan yardım istendi. İşte görüşler…

SPK, menkul kıymetler tanımı yanlış diyor. Bu tanıma uymuyor. Nedeni gerçekten bir ürün değil. MB ise bir devlet tarafında basılmış olmadığından para olarak isimlendirilemez.   

Bitcoin' e vergi mi geliyor. Türkiye Emtia olarak mı görecek?

Bitcoin Türkiye

Görülen oku büyük ihtimal emtia olarak kabul görebilir. Eğer bu şekilde görülürse vergi ve KDV yolda demek. Bu yıl için 24 bin liranın üzerinde kazanç sağlandıysa vergi beyanında bulunulması ve vergi verilmesi zorunluluğu var. Vergi tahmini % 15 ile % 35 arası olabilir. Aynı zamanda %18′ lik bir KDV’ yi de unutmayalım.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image


Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 12:25

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir