Bloomberg: Microsoft, Android Tarafındaki HTC Telefonları Kendi Ekosistemine Taşımak İstiyor

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma

Geçtiğimiz yıl Microsoft ile düzenlediği etkinlikte Windows Phone ailesine mensup iki telefon duyurusu gerçekleştiren HTC, Windows Phone platformuna büyük önem verdikleri ve gelişen bir platformun içerisinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade etmişti. Oysa gelinen noktaya bakıldığında HTC’nin ağırlığı Android tarafına verdiğini ve Windws Phone tarafında Nokia’nın hakimiyetine rakip olamadığını görüyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Nokia mobil ve servisler bölümünün satın alımını gerçekleştiren Microsoft, Windows Phone ekosisteminin sadece Nokia’dan ibaret oluşmasından ciddi manada rahatsız görünüyor. Bloomberg kaynaklarına göre, yazılım devi Microsoft, HTC’nin Android platformuna dahil ettiği telefonların Windows Phone işletim sistemli versiyonlarını çıkarmasını istiyor.

Hazırlanan raporda; geçtiğimiz günlerde HTC yetkilileri ile Microsoft işletim sistemleri şefi Terry Myerson arasında görüşmelerin yapıldığı ve Microsoft’un Windows Phone platformunda HTC’yi daha aktif görmek ve şirketi kendi platformuna teşvik etmek için lisans ücretlerinde indirme gidebileceği  hatta hiç ücret almayabileceği belirtiliyor.

Akıllı telefon platformunun %3’lük dilimini elinde bulunduran Windows Phone’un daha geniş kitlelere ulaşmak için geliştireceği farklı yöntemler merakla takip edilecektir. HTC ile yapılan görüşmelerde, telefonların Windows Phone ve Android’i aynı anda çalıştırması ya da seçimin kullanıcıya bırakılması gibi seçeneklerden hangisinin olacağı net değil. Henüz başlayan senaryonun ileride daha fazla detayı gün yüzüne çıkarması bekleniyor.

Not: Bir süre önce HTC One’ın Windows Phone işletim sistemine sahip seçeneğinin sunulacağı konuşuluyordu. Görünüşe bakılırsa kapalı kapılar ardında bu yönde görüşmeler sürdürülüyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ilgili>> Engadget

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak