BLU, Google Servislerinin Olmadığı Cyanogen OS'lu Telefon Yapıyor! [Bu Yazı Önemli Bilgiler İçerir]

BLU, Google Servislerinin Olmadığı Cyanogen OS'lu Telefon Yapıyor! [Bu Yazı Önemli Bilgiler İçerir]
müşteri hizmetleri

Andorid işletim sistemine yönelik son zamanlarda yaşanan önemli gelişmelerden ve bir çok Android severi endişelendiren Cyanogen'in Google'sız Android hedefine yönelik açıklamaları sisli atmosferini koruyor. Bir taraftan yatırım turlarına devam eden ve aralarında Microsoft, Qualcomm, Twitter, IBM ve daha bir çok firmayla anlaşmalarını genişleten Cyanogen, bir taraftan gücünü arttırırken, diğer taraftan üreticiler Cyanogen OS'lu cihazlarını çıkarmak için Cyanogen'le anlaşmaya başladı bile. İlk olarak OnePlus One akıllı telefonu için OnePlus ile anlaşan Cyanogen, sonrasında Hindistan'lı YU ile Yureka'da ve ardından Alcatel OneTouch ile Hero2+ modeliyle Cyanogen OS'lu telefonların satışına başlamıştı. Büyümeye büyük bir hızla devam eden Cyanogen, son olarak BLU ile Cyanogen OS'lu ve Google'ın servis ve uygulamalarının ön yüklü olmadığı bir akıllı telefon modelinde anlaştılar. BLU, Cyanogen OS yüklü Android telefonunda Google'ın servisleri yerine benzerlerini koyacak. Örnek olarak;

  • Google Play Store yerine Amazon uygulama marketi
  • Chrome yerine Opera web tarayıcısı
  • Google Haritalar yerine Nokia Here
  • Google Drive yerine Dropbox ve Microsoft’un OneDrive bulut alan hizmeti
  • Google Play Music yerine Spotify
  • Google arama motoru yerine Bing
  • Google Now yerine ise Microsoft’un Cortana sanal asistanı
Ancak sorulması gereken asıl soru: bu doğru bir karar mı? Eğer öyleyse, neden? Neden Cyanogen, bunu istiyor? Cyanogen'in CEO'su Kirt McMaster'ın Google'sız bir Android istemesinin ve hatta "Google'ın kafasına kurşun sıkıyoruz" demesinin asıl sebebi nedir? İşte tam da bu noktada Cyanogen'in argümanları pek net görünmüyor. Google'ın çoğu kullanıcı tarafından sevilen uygulama ve servislerinin yerine, daha az popüler ve kullanışsız, başka firmaların (rakiplerinin) servislerini kullanma isteğinin altında ne yatabilir ki!? Tek net argüman olabilir, o da para. Görünüşe göre Cyanogen, Google'a karşı rakiplerinin ve bağımlı olmak istemeyen Andorid üreticilerinin "bazılarının" desteğiyle alternatif sunarak bundan para kazanmayı hedefliyor ve şimdilik bunda başarılı da oldu. Ancak hedefine ulaşabilir mi? Bunu bu konudaki bir sonraki yazımızda paylaşacağız.
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Ufuk
Ufuk - 6 yıl Önce

Bu sadece cm ye özgü birsey degilki. Xiaomide google servisleri yok. Telefona kendin yüklüyorsun. Google marketin haricinde servislerin pek bi numarasi yok acikcaksi. Google arama motoruda kabak tadı verdi zaten dogru durst birsey bulamiyorsun. Bence bu isi daha layigiyle yapmayi isticek birileri varsa ciksin yapsin. Bizde daha guzel hizmet alalim. Bu android vede ios icinde gecerlerli. İki sistemde bana gore yaramaz. Telefonlar donanim olarak cok guclu. Fakat kullandigimiz uygulamalar basic uygulamalar. Daha gelismis profosyenel seyleri yapabilmeliyiz artik. Benim kullandigim laptopimdan daha yuksek donanimli cihazlarla bu kadar kısıtlı ve basic uygulamar kullanmak saçmalık. Microsoft bunu degistirmek istiyorsa bende gider microsoft kullanilirim. Google göbek bagimiz mi var sanki:D

Onur DURAN
Onur DURAN - 6 yıl Önce

Aslında bu firmaların amaçları pekte anlaşılmaz değil!Sonuç olarak hiç kimse bir firmanın alakalı alakasız her türlü bilgiyi elde eden ve o bilgilerle ne yaptığı belli olmayan bir firmayı dahada beslemek istemez!Hatırlayın uzun zaman önce değil Google bir program çıkartmıştı insanları oradan oraya gönderen kovalamaca mantığında bir oyundu gittiğiniz yerin resimlerini çektiriyordu!Avrupa Parlementosu bile Google'ın bölünüp birkaç şirkete ayrılmasını ve pazardaki etkisinin azalmasını istiyor!Öyleyse diğer firmalar neden Google'ın servislerini kullanmaya devam etsin ki?

impetum
impetum - 6 yıl Önce

Zorla googlea androidin açık kaynak kodlarını kapattıracaklar, bunun için uğraşıyolar sanki. Cidden şu açıklamaları komik buluyorum. Google'ın kafasına sıkacaklarmış! Resmi olarak kullanıma sunduğun her rom googleın onayından geçmekte. Artı android kapalı kaynak olursa şamatayı o zaman görün. Cyanogen 1 günde batacak, kullanıcılar da üreticilerin desteğiyle yetinmek zorunda kalacak. Bir Android kullanıcısı olarak cyanogenin bu kadar sivrilmesinden rahatsızım.

mehmet
mehmet - 6 yıl Önce

Hiç bir sorun yokken cyanogen in böyle bir yola başvurması diğer yorumcuların da bahsettiği gibi kendine pay çıkarmak yani bir googlede biz olalım demek istiyorlar amaç para kazanmak bakalım ilerde göreceğiz cyanogen os lu da başarılı olacakm mı

Fatih
Fatih - 6 yıl Önce

Ben cm kullanıcısı olarak google uygulamalarından rahatsız değilim, hatta ihtiyaçlarımızı için gerekli olan uygulamaları yükledim, neden google dan rahatsızmışız gibi düşünülüyor?

note 4
note 4 - 6 yıl Önce

ben yazıda bir şey eksik buldum oda güvenilirlik. geriye kalanların hepsi doğru ve katılıyorum. android bu kadar büyük yapan güvenilirlik ve bedava olması, güven para ile satın alınamayacak kadar değerli ve bu değer bedava.
Haa unutmadan bu kadar tantanın başlangıcı google cloud un fiyatlarıdır, devam etmesinin sebebi ise google yazılım dışında geleceğin teknolojisi geliştirmesidir. google drive fiyatlarına bir bakın isterseniz.

Harun
Harun - 6 yıl Önce

Önlü yüklü olarak gelmeyecek diyor google nin uygulamalarını yükleyemezsiniz demiyor ki yazıda bizim milletimiz biraz garip sen android telefon al root le onla bunla ugraş adamlar telefonlar yeni kapılar açsınlar bir yere baglı kalma farklı şeyler denemene yardımcı olsun birde begenme çok ilginç.

cheshim
cheshim - 6 yıl Önce

Harika bir yazi olmus. "Görünüşe göre Cyanogen, Google'a karşı rakiplerinin ve bağımlı olmak istemeyen Andorid üreticilerinin "bazılarının" desteğiyle alternatif sunarak bundan para kazanmayı hedefliyor" cumlesi bence her seyi anlatiyor.

Bence cyanogen baslangic asamasinda parayi kazanacak, ancak sonradan buyuk bir dususe gececek.
Cunku teknoloji dunyasinda kullanici memnuniyeti cok onemli. Bize google in sundugu hizmetlerin alternatifi olarak sundugu hizmetler hic de tercih edilir degil.

Çağrı Gündüz
Çağrı Gündüz - 6 yıl Önce

Bence hata yapıyorlar. İnsanlar böyle bir şeyi istemeyecektir.

soyuduru
soyuduru - 6 yıl Önce

yukardaki listeye göre android google dan alıp microsoftun kucağına atmak gibi bir niyetleri var görünen o şu da var ki google servisleri zaten sevilerek kullanılıyor hadi kullanmak istemiyoruz zaten uygulama mağazasında ön yüklü gelecek tüm uygulamalar mevcut. Görünen o ki Cyanogen yakında microsoftun kuklası olacak umarım sonu nokia gibi olmaz