Bu Fiyatlara Bulutlara Çıkacaksınız!

Bulut hizmetleri ülkemizde çoğu kişi tarafından etkin bir biçimde kullanılmıyor. Hatta çoğu Android kullanıcısı Google‘ın kendilerine 15 GB boş alan verdiğinin bile farkında değil. Google bu 15 GB alanı hem Gmail, hem Drive hemde Fotoğraflar hizmeti için bizlere sunmakta. Etkin bir biçimde bulut servislerini (Dropbox ve Google Drive kullanıyorum) kullanan birisi olarak bazen Goole’ın yada Dropbox’ın benden daha önce düşündüğüne bile şahit oluyorum. Bulut hizmeti kişisel kullanımdan daha çok iş içinde büyük firmalar tarafından kullanılmakta. Bir dosyayı serverdan çekmek yerine bulut servislerinden çekmek birçok anlamda hem daha kolay hemde daha güvenli oluyor.

teknik destek

Bulut hizmeti ülkemizde dolar kurunun yüksek olmasından dolayı biraz pahalı. En büyük bulut serivisi sağlayıcılarından Dropbox’ın 100 GB için aylık ücreti 9,99 dolarken yıllık bazda 99,99 dolar olarak sunulmakta. Yani yıllık bazda 2 ay ücretsiz olarak sunulmakta.

Dropbox

Google ise her zaman tüm bulut hizmetlerinden daha ucuz hizmet sunmuştu ama yaptığı son indirim ile bulut hizmeti dünyasının istenmeyen çocuğu ilan edilebilir. Google Drive 100 GB için aylık 4,99 dolar olan hizmet bedelini 1,99 dolara indirdi. Asıl indirim ise TeraBayt depolama alanında bizlere sunuluyor. Google 1 TB depolama alanını eskiden 49,99 dolara satarken bu ücret 9,99 dolara düşürüldü. 10 TB depolama alanı aylık 99,99 dolar, 20 TB depolama alanı 199,99 dolar ve 30 TB depolama alanı 299,99 dolardan listeleniyor.

Google Drive

Apple tarafında ise durum şu şekilde. ilk girişte 5 GB boş alan veren Apple, Google’ın “bedava” sunduğu 15 GB depolama alanını bizlere yıllık 35 TL’ye sunuyor. 20 GB alan doğru orantı ile 70 TL/yıl, 50 GB iCloud alanı ise 175 TL/yıl olarak sunulmakta. Apple bulut konusunda da acımasızlığını sürdürüyor.

iCloud

Peki siz bulut hizmetlerini kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız hangi bulut hizmetini hangi amaçla kullanıyorsanız?

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir