Bu QR kodunu taramak için WhatsApp web tarayıcısını kullanın

Andronova
3 Minimum Okuma

Bilgisayarda WhatsApp kullanmak için kod okuttuğunuzda bu QR kodunu taramak için WhatsApp web tarayıcısını kullanın hatası çıkan var mıdır? Biz ilk defa sürekli karşılaştık.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

WhatsApp web sürümünü kullanmaya çalışırken başlıkta yer alan hata mesajını aldınız mı? Normalde baktığınızda bir sorun görülmüyor ama QR kodunu okuturken WhatsApp web tarayıcısını kullanın uyarısı veriyor ve okumuyor. Defalarca denedikten sonra anladık ki cihazla alakalı bir problem var. Başka cihazla test ettik ve telefonun yazılım sürümünü inceledik. Tahmini Android sürümünde bir uyumsuzluk var. 

Eski bir Huawei cihazdan yaptığımız okutma işleminde her seferinde aynı uyarıyı aldık. Önce acaba kamerada mı sorun var ya da tarayıcıdan mı diyerek gerekli denemeleri yaptık. Hatta WhatsApp Windows programını bilgisayara yükleyip bunda denedik ve aynı hatayı aldık.

Şunlara bir göz atmanızı öneriyoruz:

  • Cihazın yeni yazılım sürümü varsa yükleyin. Yazılım desteğinde sorun varsa atılabiliyorsa uyumlu sürümlerden bir ROM’ u kullanmanız.
  • Uygulamanın yeni sürümü varsa onla deneyin. Eğer güncelleden sonra çıktı ise eski sürümlerden bir kaçı ile deneyiniz.
  • Google Chrome üzerinden deneyinlerin birde Microsoft Edge ile test etmesini öneriyoruz.
  • WhatsApp Windows uygulamasını bilgisayarınıza kurunuz.
  • Kamera temizliğini yapınız.
  • Uygulamalardan birinin uyumsuz çıkarabileceğinden en son yüklenenleri kaldırarak denenebilir.
  • Yardımcı 3. parti uygulamalar üzerinden test edin.

Bunlar kontrol edildikten sonra uygulamanın destek kısmına talep gönderebilirsiniz. iPhone kullananlarda ise bazı uygulamalarda iOS 12 ve üstü şartının olduğunu belirtelim. Kullanılan uygulamalar çalışabilir ama bazı özelliklerini kullanmanıza izin verilmeyebilir.

Yukarıdakilerin dışında telefonu kapatmanız, telefon ve uygulamanın önbellek ve duruma göre verileri temizlemeyi deneyiniz. Birde ek bir kamera programı kullanıyorsanız kaldırıp kontrol etmenizi öneriyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
Bu QR kodunu taramak için WhatsApp web tarayıcısını kullanın
Bu QR kodunu taramak için WhatsApp web tarayıcısını kullanın

Bizim için çıkan uyarının netleşmesi farklı bir cihazla aynı şekilde denememizle ortaya çıkmış oldu. Lakin böyle bir uyarıya farklı durumlarında neden olacağını düşünüyoruz. Örnek aklımıza gelen bir şeyde uygulamalarda gelen güncellemelerin bazen uyumsuzluğa neden olmaları. Son 2-3 yıl için söyleyebilirim ki genele yansıyan 5-6 kez böyle bir şeyi farklı bir kaç uygulamada yaşadık. Cihaza yönelik uyumsuzluğun ise Android sürümünün eski olmasından dolayı çıkmasıdır.

Yukarıdakinin bizde çıkışı eski cihazın yazılımının uzun bir süredir desteğinin olmaması diye düşünüyoruz. 

Kullanılan sistemle alakalı olabilir mi diyerek farklı tarayıcıyla test ettik. Hatta WhatsApp’ ın bilgisayar programını kurduk onda da aynı şekilde bir mesaj aldık.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir