Çarşıdan Aldım Siri, Arabaya Bindim Steeri!

Andronova

Amerika’da serbest sinemacılık yapan Johnn Dabrowski ve Mark Odlum Apple‘ın sesli asistan hizmeti Siri’nin araç içinde kullanılmaya başlanmasından evvel kendi araçlarında Siri’yi kullanmaya başladılar. Hatta Sirinin araç içi ismini de Steeri olarak değiştirdiler. Siri’nin Mini Cooper araçlarında nasıl çalıştığını gösteren inanılmaz! videosuna yazının sonunda izleyebilirsiniz. Bu video tahmin ettiğiniz üzere tabii ki bir eğlence videosu.

Apple Siri’nin araç içinde kullanılmaya başlanması daha geniş kapsamlı düşünüyor.  Öncelikle iOS işletim sistemine sahip arabalar piyasaya çıkacak. Geçtiğimiz gün haberini yaptığımız “Siri Eyes Free” önümüzdeki yıl kullanılmaya başlanacak. Böylece cep telefonumuz ile arabamızın entegrasyonu da sağlanmış olacak. Daha araca binmeden aracı çalıştırıp ısıtma imkanına da böylece sahip olabileceğiz. Özellikle sabahları çocuklarını bu soğukta arabaya bindiren ebeveynlerin ne demek istediğimi çok iyi anladıklarından eminim.

Peki nedir bu Siri Eyes Free diyorsanız kısaca şöyle bir hatırlatayım. Apple’ın “Siri Eyes Free” adını verdiği bu iOS entegrasyonunu Audi, BMW, Chrysler, General Motors, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz ve Toyota’nın 2014 modellerinin üst segmentlerinde görebileceğiz. Buradaki en önemli yenilik iOS cihazlarımızın mesaj yollama, telefon görüşmesi yapma ve harita uygulamasını arabalarımızda kullanabilecek olmamız. Bu entegrasyonun oyun ve video oynatma işlevlerini yerine getirmediğini hatırlatmakta fayda var.

Apple Siri ile ilgili bir davayı da şu anda sessiz sedasız yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde bizim de haberini yaptığımız bu gelişme ile Sesli Domain Teknolojilerinin geliştirilmesi ile ilgili olan Bruce Barker, Siri’nin kendi yarattığı teknolojinin birebir aynısı olduğunu ve bu patentin 2001 yılında kendisinin aldığını belgeleriyle ortaya koymuştu. Mahkemenin bu belgelere inanıp inanmayacağını şimdilik bilmiyoruz ama Apple’ın başının ağrıyacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

wf1xR2kX3rU” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: iPhonehacks 

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir