Cep Telefonları İçin Şok Vergi Zammı Geliyor, Sebebi İse Çok Daha İlginç!

Cep Telefonları İçin Şok Vergi Zammı Geliyor, Sebebi İse Çok Daha İlginç!
müşteri hizmetleri
Kısa süre önce Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yapılan açıklamada, tüm ithal edilen cep telefonu (akıllı telefon), tablet pc'lere ek vergi getirileceği bilgisi verilmişti. Şimdi bu zammın ne kadar olacağı ve sebebi ortaya çıktı. Daha önce "birileri" tarafından atılan adımlar doğrultusunda, tüm cep telefonları ve tablet pc'leri kapsayan taksit yasağı ile ciddi darbe alan cep telefonu sektörü, şimdi arkasında "aynı birileri" 'nin bulunduğu ek vergilerle karşı karşıya. Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, cep telefonlarına gelecek ek vergi oranının %30 seviyelerinde olacağı söylendi ve bunun yerli üreticiyi teşvik etme amacıyla yapılacağı belirtildi. Evet, bu "birileri", bir çoğumuzun da tahmin ettiği gibi bizim namı değer yerli üreticilerimiz. İlk olarak taksit yasağıyla bizi Operatörlere muhtaç eden ve operatör mağazalarının rekor satışlar yapmasına sebep olan yerli üreticilerimiz, şimdi kendilerinin "yerli" olarak tanımladıkları cep telefonlarını daha çok satabilmek için Bakanlıktan tüm ithal cep telefonlarına ek vergi talebinde bulundular ve bu kabul edildi. Söylenene göre bu uygulama 5 yıl sürecek ve sonrasında ek vergiler normale dönecekmiş. Peki "yerli" olarak adlandırılan bu cep telefonlarının ne kadarı yerli? Bir Casper veya Vestel'in akıllı telefonlarının yerli olarak adlandırılması için ne kadarlık bir orandaki kısmının Türkiye'de üretilmesi gerekiyor. Veya bir başka soruyla, %100 Tükiye'de üretilse dahi, bu yerli markaların yerli akıllı telefonları ne kadar kaliteli ve güçlü veya bu akıllı telefonları almamız için bir sebep var mı?
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
adam
adam - 6 yıl Önce

Benim anlamadigim; Neden yerli urunler de pahalli. Bu gun cin de uretilen 2. kalite telefonlar yurt disina tasininca bile ucuz olabiliyorken turkiyenin ham maddesi ile turkiyenin isciligi ile uretilen urunler neden turkiyede bir cin urununden pahalli?
Bence yerli mali tesvikinden cok haksiz rekabet. Ben apple in samsung un yerinde olsam turkiyeye dava acarim...

TOLGA KELEŞ
TOLGA KELEŞ - 6 yıl Önce

İsterlerse %100vergi koysunlar gidip de vestel hele hele hele casper asla almam. Elimdeki Note bozulursa gider yine Samsung Note serisi alır gecerim. Ugrasamam ben casper gibi firmalarla.. Görüyoruz laptoplarini da.

mehmet kaya
mehmet kaya - 6 yıl Önce

vestel mi yerli? dünyanın en dandik müşteri hizmetleri politikası olan müşteriyi sürekli görmezden gelen, şikayetleri dikkate almayan verdiği sözün arkasında durmayan, en adi malları yerli safsatasıyla en pahalı fiyatlara sözüm ona kaliteli diye satan, her yerde gururla yerli diye slogan kullanıp bizleri sadece para kazanma aracı olarak gören bu şeref yoksunu firma yerli falan değil bizlere adeta düşman bir kuruluştur..

Servet
Servet - 6 yıl Önce

şimdiye kadar asgari ücrete %9,2 en yüksek zam yapılmıştı. Ama telefona bir istekte %30 yapılmış. Ne değerli Hayatımız var .... Ulan yerli mal olsun , adam gibi yapınız dünya kullansın %30 değil de %100 ödemeye razıyım

Erkan TEMUR
Erkan TEMUR - 6 yıl Önce

Uyulama tabi ki yanlış. Kendine güvenen üretici yapsın kaliteli ürün versin uygun fiyata biz de alalım. Olması gereken budur.
Ancak diğer yandan anlayamadığım bir şey var. Hele hele Ali Kasımoğlu'nun da bu konuları bilmiyormuş gibi konuşması çok ilginç. Yerli üretim derken neden bahsediyorsunuz iyi bir düşünün ve büyük firmalara bir bakın derim. Apple işlemcisini Samsung dan ekranını Japan dan daha bir çok bileşeninin dışarıdan alıyor. Samsun Sony den kamera alıyor. Yani hiç bir marka % 100 kendi milli kaynakları ile üretilmiyor. Ve bunları bile bile yorumların yerli üretimi kötüler şekilde yapılması çok abes. Hatta altından bir sürü anlam bile çıkartılabilir. Neyse yazık destek yerine hep mi köstek olunur.
Kimse yanlış anlamasın zam konusunda fikrimi yazının en başında söyledim. Zam yada başka bir şeyi savunduğum yok. İyi günler..

Servet
Servet - 6 yıl Önce

Bizim telefonlarımız yerli değil ki. Vestelin ve Casperin ürünleri zaten çin neresi yerli ? Casper firması sadece Türkiye'de var Yurt dışında öyle firma tanımıyorlar bile. Vestel toplamacı. Nerede bizim işlemciler nerede bizim yazılımlar , işletim sistemi bile android onu bile Türkiye'ye yakışır bir yazılım yapamıyorlar.

Servet
Servet - 6 yıl Önce

5 yıl sonra kaldıracaklar miş . ÖTV'yi de depremden giydirdiler ve kaldıracaklardı . 5 yılda millet alışır ve kaldırmazlar ama Türkiye dişinda her kez son teknoloji kullansın biz yerli telefon kullanacakmışız. Arkadaşlar biz ÖTV'ye mahkumuz .....

ünal karahan
ünal karahan - 6 yıl Önce

eğerki bu vergiyi koysunlar. ben yemin ettim. bu hükümet benden ve kullandığı teknolojiyi seven insanlardan oy alamazlar... duy sesimizi nihat zeybekçi

Erdem
Erdem - 6 yıl Önce

Yerli malı üretimini ve kulanımını teşvik etmeye çalışan başımızdaki işe yaramaz insanlar.Acaba hanginiz yerli malı kullanıyorsunuz.Kullandığınız arabaların, cep telefonları,evinizdeki ofisinizdeki elektronik cihazlar,giydiğiniz kıyafetler hepsi ithal.Çocuk kandırdığını mı sanıyor bunlar.Tek derdi bunların halktan alıp kendi ceplerine atmak.

Mustafa
Mustafa - 6 yıl Önce

Yerli üretim alacak kadar çöpe atılacak param yok. Bilal alsın.

Melih Kahya
Melih Kahya - 6 yıl Önce

Teşvik vergiyi almayarak olur vergi üstüne vergi alarak değil. bu işgüzarlığa ortak olan sadece yerli üreticiler değil vergiyi koyanlardır. 10 yıl vergi alma bu şirketlerden ama olur mu? Tüketicinin sırtına vuralım biz. Esası bu olmalı demi. Birde bunu destekleyenler var onlara sözüm bir gün hayati ihtiyaçlarına da bunları yaptıklarında kendine küfür edeceğini unutma çünkü bugün yapıyorsan yarın ağlama...

yeşil
yeşil - 6 yıl Önce

Evime ne vestel sokarım ne de casper (zaten almadım hayatımda onlardan birşey ama bundan sonra dikkat ederek almayacağım) bunun doğuracağı tek sonuç var millet paralel ithalata ağırlık verecek. sonuçtu bugün telefonun normaliyle paraleli arasında ortalama 400-500 tl oynuyorsa yarın 600-1000 tl arasında fiyat oynayacak. gidip sony den telefon alma işi zaten zordu şimdi hepten yalan olacak. operatörlerde kıçına kına yakar artık. bizde 1000 tl lik telefonları 1500 tl ye kakaladıkları yetmedi. bu düzen böyle olmaz

kaan
kaan - 6 yıl Önce

Sorun şu. Ülkedeki cep telefonu aşkı cari açığa yol açıyor. Hala bu yönden bakmıyorsumuz. Geçen swnw 4 milyar dolar ödenmiş sadece cep telefonlarına. Devletin burada yapmak istediği sizi 2 cep markasına zorlamak değil. Dışarıdan telefon ithalatını kısmi olarak azaltmak. Halkın cebinde para yok ama iphone 6 kullanıyor. Ve onun parasını esasında o değil biz ödüyoruz vergiyle. Boşuna devlete çemkirmeyin rüşvet alındı öı diye. Bak yukarıda adam demiş Note4 aldım 5 swnw götürür. Herkesin böyle düşünmesi lazım. Bakan sony samsung ve Apple a teklif götürdü ve burada yapılmasını rica etti. Ama o savunduğunuz büyükler kabul etmedi. Telefon almayın ota b.Ka yani

Burak
Burak - 6 yıl Önce

Bir Tayvan firmasında çalışıyorum ve Tayvan da kendi markasına önem ve değer veriyor. Asus ve HTC, hatta samsung ve iphone kullanıcılarına Şakayla karışık neden yabancı ürün kullanıyorsun diye çok takilirlar, ama buraya dikkat. Tüm ürünler yerli veya yabancı olsun vergi aynı, %5. ÖTV vs gibi dünyanın hicbiryerinde olmayan anlamsız vergileri yok, ama gerek Asus gerek HTC ürün kalitesine bakarsanız en çok satan markalar yine bunlar (tayvan da).
Hele yerli olmayana extra vergi koyalım gibi çağın gerisinde bir anlayışları hiç yok.
Yerli üretim desteklenmelidir ama böyle değil. Üreticiye teşvik verirsin toplama değil ekranı, cpu şu herseyin yerli olmasını sağlarsınız, maliyet ucuzlar insanlar alır, plastik kasası dışında tüm parçaları toplama olan bir ürünü ithal ürünü zamlayarak almaya zorlamak ancak 3.dünya ülkelerinde olur. .
Yine dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Bize koymaz, ithal ürün alınır adı geçen yerli firma çöp satamaz. ..Asgari ücret alıp 2 çocuk Okutan aile babasının banka kredisi ile iPhone aldığı dönemdeyiz. .Vergi dediğin nedir :)

Ömer
Ömer - 6 yıl Önce

Vestel kim gitsin klima yapsın tek sattığı şey o telefona yerli demeselerdi daha iyi olurdu kalitesiz servis ve hizmet veren bi markadan telefon almak nekadar doğru sizce ?


Teknoloji haberleri