Cep Telefonları İçin Şok Vergi Zammı Geliyor, Sebebi İse Çok Daha İlginç!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Kısa süre önce Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yapılan açıklamada, tüm ithal edilen cep telefonu (akıllı telefon), tablet pc’lere ek vergi getirileceği bilgisi verilmişti. Şimdi bu zammın ne kadar olacağı ve sebebi ortaya çıktı.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Daha önce “birileri” tarafından atılan adımlar doğrultusunda, tüm cep telefonları ve tablet pc’leri kapsayan taksit yasağı ile ciddi darbe alan cep telefonu sektörü, şimdi arkasında “aynı birileri” ‘nin bulunduğu ek vergilerle karşı karşıya.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, cep telefonlarına gelecek ek vergi oranının %30 seviyelerinde olacağı söylendi ve bunun yerli üreticiyi teşvik etme amacıyla yapılacağı belirtildi.

Evet, bu “birileri”, bir çoğumuzun da tahmin ettiği gibi bizim namı değer yerli üreticilerimiz. İlk olarak taksit yasağıyla bizi Operatörlere muhtaç eden ve operatör mağazalarının rekor satışlar yapmasına sebep olan yerli üreticilerimiz, şimdi kendilerinin “yerli” olarak tanımladıkları cep telefonlarını daha çok satabilmek için Bakanlıktan tüm ithal cep telefonlarına ek vergi talebinde bulundular ve bu kabul edildi. Söylenene göre bu uygulama 5 yıl sürecek ve sonrasında ek vergiler normale dönecekmiş.

Peki “yerli” olarak adlandırılan bu cep telefonlarının ne kadarı yerli? Bir Casper veya Vestel’in akıllı telefonlarının yerli olarak adlandırılması için ne kadarlık bir orandaki kısmının Türkiye’de üretilmesi gerekiyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Veya bir başka soruyla, %100 Tükiye’de üretilse dahi, bu yerli markaların yerli akıllı telefonları ne kadar kaliteli ve güçlü veya bu akıllı telefonları almamız için bir sebep var mı?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir