CES 2014: Sony’den 4K Çekim Yapabilen El Kamerasını Tanıttı

media 15807

4K yani Ultra HD çözğünürlük özellikle 2013 yılında çok fazla konuşuldu. Geçtiğimiz yıl büyük üreticiler de 4K çözünürlüğe sahip televizyonlarını bir bir piyasaya sürdüler. 4K çözünürlük aslında tam diyafram açıklığında 4096 x 3112 piksele denk gelsede 16:9 ekranlarda üreticiler bu çözünürlüğü 3840 x 2160 pikselle sınırlandırabiliyor. Yani aslında 4K televizyonlar şimdilerde gerçek 4K deneyimi yaşatamıyorlar; ama satış stratejileri ve günün koşulları düşünüldüğünde 4K çözünürlüğe geçmek herkesin hayali.

Andronova

Qualcomm Snaopdragon 800 işlemcisi ile 4K çekim yapabilme imkanını üreticilere sağlamıştı ama bunu şu ana kadar kullanan tek üretici Samsung oldu. 4G (LTE) şebekleri için hazırlanmış Snapdragon’lu Note 3’te 30 kare/saniye hızında 4K çekim yapabiliyorsunuz. Bir çok kişi bunun kendilerine bir fayda sağlamadığını düşünse de gelecekteki teknolojiye bu günden sahip olmak isteyen kesim için bu fark oldukça önemli olarak göze çarpmaktaydı. 4K çözünürlüğün gelişmesi için en önemli kriterde daha fazla içerik bulabilmekti. 2015 yılı ile birlikte özellikle BluRay formatının tamamen 4K çözünürlüğe geçeceği öngörülüyor. İçerik konusunda sıkıntı yaşamamak içinse üreticiler bir bir 4K çekim yapabilen kameralar piyasaya sunmaya başladı.

Sony, CES 2014’te yeni nesil HandyCam FDR-AX100 modelini tanıttı. Bu kamera son kullanıcılar için geliştirilmiş bir yapıya sahip. 4K çekim yapabilen kameranın 20 megapiksellik bir sensörü bulunuyor. 4K çekim modunda 30 karasaniye çekim yaparken; çözünürlüğü 1080p’ye düşürdüğümüzde 60 kare/saniyelik bir çekim gücüne kavuşuyor. theverge.com’un haberine göre 1999 $ fiyat etiketine sahip olacağı belirtilen FDR-AX100’ün bir önceki modeli FDR AX-1’den tam 2 kattan fazla ucuz olduğunu görebiliyoruz.

Sony 4K video kameraları artık son kullanıcının alabileceği seviyelere çekmiş görünüyor. Özellikleri ve performansı ile bu senenin el kamerası oalcak bu cihazın ülkemizde satılıp satılmayacağı ile ilgili bir bilgi şimdilik bulunmuyor. Sony 4K çekim yapan kameralarını böylesine ucuzlatmışken; 2014 yılında bir sürpriz yaparak acaba 4K televizyonları da daha alınabilir bir seviyeye getirecek mi?

FDR-AX1

Kaynak: theverge

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın