Chrome, Android 4.0 ve Üstü Versiyonlar için Varsayılan İnternet Tarayıcısı Olacak!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google, 2007′de duyurduğu iki hizmetini nihayet geçtiğimiz hafta birleştirdi. Birçoğumuz için bir uygulamanın duyurulmasından fazlasını ifade etmese de arama devi Android ve Chrome ile daha farklı bir hedefe ilerliyor. Açık kaynak kodlu yapısıyla kısa sürede sektörünün dev oyuncularını yerle bir eden Android’in uzun süre varlığını devam ettireceğini düşünüyor olabilirsiniz, fakat Chrome’un ilk deneme sürümünün yayınlanması, yerel işletim sistemlerinin ölümü, internet tabanlı işletim sistemlerinin doğumunun ilk adımı olmuştur.

Andronova

Bir arama moturu olarak teknoloji dünyasına giriş yapan Google, internete bağlanabilen aygıtları geleceği olarak görmektedir. Çünkü internet kullanan yaklaşık her iki insandan biri bu arama motorunu ziyaret etmektedir.Chromium OS adlı projesiyle bir internet işletim sistemi oluşturan Mountain View merkezli şirket, Chrome tarayıcısını temel alan çeşitli markalarda Chromebook‘lar piyasaya sürmüştü. Bilgisayar ile başlayan Chromium’un serüveni diğer türlere de sıçrayacak fakat halihazırda mobil cihazları hedef alan Mozilla‘nın Boot to Gecko (B2G) bağımsız açık internet işletim sistemi projesi bulunuyor.

Proje, açık internet işletim sistemlerinin Android, iOS ya da Windows Phone 7 gibi tek şirketten çıkan platformlar ile uygulama geliştirme konusunda yer değiştireceğine inanıyor. İnternet geliştiricilerinin işletim sisteminin yerel uygulamalarına eşit düzeyde uygulamalar yazmalarını engelleyen farklar olsa da bu durum yavaş yavaş değişiyor. Mozilla’nın Mobil Dünya Kongresi 2012 kapsamında Boot to Gecko projesindeki yenilikleri duyuracağı söyleniyor. Şaşırmaya hazır olun.

Android için yayınlanan Chrome tarayıcısı, bilgisayardakinin sadeleştirilmiş ya da mobil hali kesinlikle değil. Gelişmiş HTML5 özellikleri, ekran kartı kullanımı ve Google’ın V8 JavaScript motor optimizasyonu gibi özellikler taşıyor. Google’ın Chrome tarayıcısını yayınlamasındaki, Android 4.0 Ice Cream Sandwich versiyonunun tüm arayüz özelliklerinden yararlanılmış bir Android internet tarayıcısı oluşturma hedefi bile uygulamanın sadeleştirilmiş bir sürümden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Chrome’un bilgisayardaki 16.0.915.75 sürümünün üzerine inşa edilen Android’deki Chrome, diğer platformlardakiyle aynıdır. Bu yüzden her altı – sekiz haftada bir yeni güncelleme çıkacağını söyleyebiliriz.

Chrome, Android platformu için ilk yayınlandığında varsayılan Android tarayıcısına ne olacağını bilmiyorduk. Fakat ertesi gün Computer World‘e konuşan bir Google sözcüsü şu açıklamada bulunmuş:

Şuan, Android için Chrome Beta’yı Android 4.0 versiyonlu telefon ve tabletler için kullanılabilir yaparak ilk geri bildirimleri almayı hedefliyoruz… (Fakat) uzun vadede planımız, Chrome’u Android 4.0 ve üstü için standart tarayıcı yapmaktır.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich’in altındaki sürümleri kullanan cihazlar belki de Chrome’u cihazlarında hiç kullanamayacaklar. ICS’li akıllı telefon veya tablet bilgisayarların varsayılan tarayıcısı değişmeyecek olsa da aynı Google sözcüsünün şu sözleri bu durumun sürekli olmadığını gösteriyor:“Şimdilik Android Tarayıcısı’nın yerini almayacak.”

Yazının başındaki veriler ile Chrome uygulamasını birlikte düşündüğümüzde mobil platformların geleceği konusundaki öngörülerimizin firmalarınkiyle tutarsız olduğunu anlıyoruz. Halihazırda Chrome OS olarak Chromebook’larda yer alan işletim sistemi Android’imizin yerini yakında zamanda almayacak. Yine de Android’in Chromium OS projesinin mobil cihazlara entegresi konusundaki boşlukları doldurmak için kullanılan bir yapıştırıcı olarak kullanıldığını söylemeliyiz.

Mozilla’dan çok daha önce internet tabanlı işletim sistemi çalışmalarına başlayan Google, 2009′da duyurduğu Wave projesiyle internet tabanlı uygulamaların yerel uygulamaların yerine geçeceğini savunmuştu, fakat teknoloji dünyası buna henüz hazır olmadığından proje başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Android, Chrome ve Wave projelerinin hepsinin amacı; internet tabanlı bir işletim sistemi oluşturmaktır. Bu amaçta Android’in mobil sektörün yarısına hakim olduğunu ve Chrome’ın en çok kullanılan tarayıcı olduğunu görüyoruz.

Gelecek konusundaki planları unutup duyurulan Chrome Beta’nın detaylı görsellerine ve incelleme videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Android ekosisteminde yaşanan önemli gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Bizi takip edin!

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın