Chrome Beta 32. Sürümde Tıklamalarda Oluşan 300ms Gecikme Ortadan Kaldırıldı!

Andronova

Google, Android 4.1 Jelly Bean ile birlikte işletim sisteminde stok tarayıcı olarak Chrome‘a yer vermeye başladı. Arama motoru devi  o günden bu yana tarayıcıyı önemli oranda geliştirerek iyi bir kullanım deneyimi sunmaya çalıştı. Google Play’de Chrome’un yanı sıra bir de Chrome Beta uygulamasıyla karşılaşırız. Temelde her iki uygulama aynı ancak Google Chrome’a sunacağı yenilikleri öncelikle Beta versiyonu üzerinde test eder ve dağıtımı bu şekilde gerçekleştirir.

Son yayınlanan güncelleme ile 32. sürüme kavuşan Chrome Beta uygulamasında yazılımsal bazı iyileştirmeler ya da stabilite artışı sağlanmıştır, fakat Google’un yeni sürümde sunduğu en önemli detay tıklama esnasında gerçekleşen 300 milisaniyelik gecikmenin ortadan kaldırılması oldu. Mobil cihazlarda yer alan tarayıcıların tümünde bu gecikme vardır ve temel nedeni çift tıklama ile yakınlaştırma -uzaklaştırma işleminin sağlanabilmesidir. Bu gecikme olmadığı takdirde çift tıklama kullanılamaz.

Peki Google nasıl oluyor da bu gecikmeyi ortadan kaldırdı? Durumu şöyle izah edelim; Chrome Beta’da çift tıklama ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemi hala gerçekleşmektedir. Bu sebeple yakınlaştırma destekleyen sitelerde 300 milisaniye gecikme hala karşımıza çıkacak. Andronova.net gibi mobil cihazlara özel bir tasarım sunan sitelerde ise yakınlaştırmaya gerek duyulmayan sitelerde (mobil sürümlerde) bu gecikme artık yaşanmayacak.

Alt bölümde yer alan videoda durumu daha net görebilirsiniz. Chrome Beta uygulamasına ücretsiz olarak Google Play üzerinden erişebileceğinizi hatırlatalım.

AjUpiwvIa5A” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

kaynak: Androidandme

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir