Chrome OS nasıl yüklenir nedir

Andronova

ChromeOS nasıl yüklenir sorunuzdan önce ne demek ve nasıl kullanılır iyi araştırmak gerekir. Eski bilgisayarlar Windows ile yavaş çalışırken ChromeOS daha hızlı çalışabilir.

ChromeOS ne işe yarar bilen pek fazla kişi olduğunu düşünmüyoruz. Çoğumuz hayatımızda gerekli olanları biliyoruz ama fazlasına ihtiyaç yok diyerek ilgilenmemekteyiz. Çok sayıda yazılımdan ve teknolojiden bi haber yaşamaktayız. Bazıları zamanla iş hayatına yansıyabiliyor. Bu yazımızı ChromeOS nedir ve nasıl yüklenir bilgilendirme şeklinde hazırladık.

Windows 10 ile artık güçlü bilgisayarlar stabil şekilde çalışmakta. Ofif programları, oyunlar ve yazılımların rahat şekilde çalışması için bize göre öneri sağlam bir işlemci ve minimum 8 GB RAM. Ama bazı sistemler bir yere kadar yükseltilebilir veya maliyet maksimum bir yere kadar sürdürülebilir. İşte burada devreye ChromeOS girmekte.

ChromeOS nedir?

Chrome OS, Google tarafından 2009 yılında tanıtılan, Linux altyapısına sahip, açık kaynak ve web tabanlı bir işletim sistemidir.

Gelişmiş işletim sistemleri, düşük kapasitedeki bilgisayarların performansında ciddi problemler yatırmakta ve bir süre sonra eski bilgisayarlar atıl kalmaktadır. ChromeOs ile bu düşük performans bilgisayarları web tabanlı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

İçinde sadece işlevsel bir dosya yöneticisi ve video oynatıcısı olan chrome os bulut sistemde dayanan saklama alnına sahiptir.

ChromeOS özellikleri yapılabilenler

  • Aygıtlar arası paylaşım yapmak
  • Office programlarını kullanmak
  • Mail okumak
  • Youtube video izlemek

Normalde Chromebook ve Pixelbook cihazlarda kullanım amacıyla geliştirilen sistemi bilgisayara direkt kurmak ne yazık ki mümkün değil. Onun için Chromeos kullanabilmek için, Neverware tarafından, açık kaynak kodu üzerinden geliştirilen CloudReady ile kurulumu yapmak mümkün. 

ChromeOS kurulum için gerekenler

  • En az 4 GB kapasiteli USB bellek
  • Kurulum ile cihazınızdaki tüm verileriniz silineceği için yedekleme
  • USB bellekten BIOS ayarlarınızı boot edebilmek için gerekli bilgi
  • İnternet

Gerekli bu hazırlıkların ardından chromeos nasıl yüklenir? sorusunun cevabına geçebiliriz..

ChromeOS kurulumu

Chrome OS nasıl yüklenir nedir

ChromeOS nasıl yüklenir?

En fazla 1 saat sürecek bu kurulum işleminin ardından bilgisayarınız yeni sistem ile açılacaktır. Açıldıktan sonra ağ bağlantısını yaptığınız taktirde bilgisayarınızı yeni sistem ile kullanmaya başlayabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 00:35

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir