Çin’ den ABD’ ye teknolojik terörizm suçlaması

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian , Çarşamba günü Pekin’de düzenlediği basın toplantısında ABD’yi teknolojik terörizm yürütmekle suçladı. ABD, dünyanın çiplerinin çoğunu üreten temel teknolojiyi Çin’e satmayı bırakmaları için ASML Holding NV ve Nikon Corp’a baskı yaptı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

‘Bu, devlet gücünü kötüye kullanma ve teknolojik hegemonya uygulama konusunda Amerikan zorlayıcı diplomasi uygulamasının bir başka örneğidir. Bu klasik teknolojik terörizm’ dedi. Ancak Çin’in tedbire yanıt olarak herhangi bir misilleme önlemi planlayıp planlamadığını belirtilmedi.

Çin, dünyanın önde gelen çip üreticisi olmayı hedefliyor.  ABD kısıtlaması, Hollanda ve Japonya’dan gelen en gelişmiş sistemlerin satışına ilişkin mevcut bir moratoryumu olacak . 

Çin Dışişleri Bakanlığı  sözcüsü , ‘Bu, tüm ülkelere yalnızca ABD’nin teknolojik bağımlılığının risklerini hatırlatacak ve onları daha hızlı bir şekilde bağımsız ve kendi kendine yeterli hale yönlendirecek’ dedi.

Cin den ABD ye teknolojik terorizm
Çin’ den ABD’ ye teknolojik terörizm suçlaması

Çin ile ABD çekişmesi

ABD’li yetkililer, Hollanda’dan ASML şirketinin eski derin ultraviyole litografi veya DUV sistemlerinden bazılarını satmasını durdurmasını istedi. Uzmanlara göre bu makineler yeni nesil teknolojiler olarak kabul edilmiyor. Ancak genellikle arabalar, telefonlar ve bilgisayarlar hızlandırmak için gereken daha az gelişmiş çipleri üretmek için kullanılıyor.

Hollanda Washington ile bir anlaşma yaparsa, Çin’e gitmesi yasaklanan ekipman yelpazesi önemli ölçüde artacaktır. Bu, Semiconductor Manufacturing International Corp.’daki Çinli yonga üreticileri için ciddi bir soruna neden olacaktır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Japonya’yı teknolojiyi Çinli üreticilere göndermeyi bırakmaya ikna etmeye çalışıyor.

Zhao Lijian bu hafta ABD hükümetiyle ikinci kez görüştü. Salı günü NASA yöneticisi Bill Nelson’ın Çin’in Ay’a hükmetmeyi planladığı yönündeki uyarısını eleştirdi. Lijian, ABD’nin Çin’in uzay faaliyetlerine karşı karalama kampanyaları oluşturduğunu söyledi. Ona göre Çin Ulusal Uzay İdaresi, uzaydaki faaliyetlerinde her zaman insanlık için ortak bir geleceğin inşasını destekledi. Ayrıca uzayda bir silahlanma yarışı olduğunu da yalanladı.

Teknolojik terörizm suçlaması haberinden sonra öneri konular teknoloji başlığımızda yer almakta.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir