Çin’li Hackerlar Safariyi Avladı

Pwn2Own, Hacker yarışma programı olarak bilinir. Tüm dünyadan hackerlar bu yarışmaya katılarak büyük yazılım şirketlerinin güvenlik duvarlarını parçalamaya çalışır. Bu her sene farklı farklı işletim sisteminin denemesi için yapılmış masumane bir olaydır. Yazılımı kıran takıma da yazılım firması para desteği sağlar. Özellikle Amerikan Ulusal Güvenliği’nin kendi binasında bir hack takımı olduğu ve sürekli kendilerini hacklemeye çalıştığı hep söylenir. Hackerlar sayesinde yazılım firmaları nerelerde açık yaptıklarını bulabilirler.

Andronova

Android ve iOS platformu için açık arayan Keen Team, iOS 7.0.3 ve iOS 6.1.4 sürümlerinde kullandıkları Safari programı vasıtasıyla kullanıcının Facebook hesaplarına ulaşarak bütün bilgilerini kendi bilgisayarlarına indirdiklerini açıkladılar. Yaptıkları sistemi Apple‘a gösteren Keen Team Apple’dan da 27.500 $ ödül kazandı.

Bu tarz yarışmaların olması gerçekten oldukça güzel bir durum. Bir sistemi en iyi kullananlar bilir mantığıyla güvenliği arttırmak için yapılan bu hackerları destekliyoruz ama Facebook şifresi çalmak gibi gereksiz ve ülkemizde artık yasal olarak suç olan hareketleri kesinlikle desteklemiyoruz. Ülkemizde ki yasal olmayan oyun kullanımı tüm dünya üzerinde yapıla araştırmaya göre en tepenin bir altında yer alıyor. 1 milyar 200 milyon kişinin yaşadığı Çin bu konuda birinci olurken, ülkemiz ise “Hack” konusundaki hem yasal boşluk hemde ekonomik durumdan dolayı ikinciliği kazanıyor! Herkesin bir hack sevdası olduğunu anlayabiliyorum ama genç kardeşlerime şunu hatırlatmakta fayda var. Bundan 10 sene evvel çoğu hack girişimleri suç değilken telif yasasıyla birlikte bu konudaki yasal boşluk dolduruldu. Lütfen internette gereksiz işlerle uğraşmayın.

Kaynak: macrumos

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.