Çinli Telefon Üreticisi Xiaomi’nin İnanılmaz Yükselişi

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Beş-on yıl öncesine kadar mobil cihaz üretimini taklit ürünlerden öteye götüremeyen Çinli üreticiler son dönemde inanılmaz bir yükseliş içerisinde. Huawei ve ZTE halihazırda uluslararası arenada boy gösteren şirketlerin başında gelirken, geçtiğimiz yıl Amerika ve Avrupa pazarına açılan Oppo’yu da yine bu üreticiler arasına dahil edebiliriz.

Sadece Çin sınırları baktığımızda ise irili ufaklı birçok telefon üreticisi karşımıza çıkmakta. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise kuşkusuz Xiaomi. Geçtiğimiz yıl Android Başkan Yardımcısı Hugo Barra’yı kendi saflarına çekerek mobil dünyasındaki en önemli transferlerden birini gerçekleştiren Çinli üreticinin hedefinde ayrıca 2014 yılında uluslararası arenaya açılmak da var.

Dakikalar içerisinde yüz binlerce akıllı telefon satış işlemini internet üzerinde gerçekleştiren, gerek etkinlikleri ve gerekse Android tabanlı telefonlarında yer verdiği MIUI arayüzü ile Çin’in Apple’ı olarak nitelendirilen Xiaomi 2014’ün ilk çeyreğinde 11 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Dünya genelinde satış yapan LG, Sony, Nokia ve HTC gibi dev şirketlerin kimini geride bırakan ve diğerleriyle neredeyse aynı seviyede telefon satan Xiaomi, 2012’den bu yana her yıl %100’ün üzerinde bir büyüme gerçekleştirerek mobil ekosistemde ne denli iddialı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Satış rakamlarında sürekli yaşanan artış Çinli üreticinin 2014 yılındaki satış beklentisini daha da yukarılara çekti. Xiaomi CEO’su  Lei Jun  2014’te hedeflenen 40 milyon akıllı telefon satışını 60 milyona çektiklerini açıkladı. Şirketin 2014 hedefleri sadece bunla sınırlı değil. Halihazırda Tayvan ve Hong Kong pazarına da cihaz sevkiyatı gerçekleştiren Xiaomi Avrupa kıtasının yanı sıra Endonezya, Vietnam ve Malezya’da da telefon satışını başlatacak. Şirketin Başkan Yardımcısı Hugo Barra, son olarak tanıtımını gerçekleştirdikleri 5.5-inç ekran büyüklüğüne sahip Redmi Note akıllı telefonun mayıs ayında uluslararası arenada mevcut olacağını belirtti.

Orta sınıf özelliklere sahip olan akıllı telefon Çin’de dakikalar içerisinde 100.000 satmayı başardı. 34 dakika içerisinde 100.000 adet satan Redmi Note her ne kadar 4 dakikada 100.000 satan Hongmi’nin rekorunu kıramasa da, önemli bir başarı elde etti ve bütçe dostu fiyatıyla dikkat çeken cihazın büyük ekranlı telefonlar kategorisine yeni bir heyecan getirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Çin’de 161$ fiyatla satışa sunulan Redmi Note’un sahip olduğu özellikler; 5.5-inç büyüklüğünde HD çözünürlüklü ekran, 1.7GHz’de çalışan 8 çekirdekli MediaTek işlemci, 2GB RAM, 16GB depolama, Android 4.2.2, 13MP arka kamera ve 3.200mAh kapasiteli pil şeklinde sıralanıyor.

kaynak: phonearena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir