Çocuklarda Facebook Kullanım Oranı Araştırması

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Çocuklarda Facebook kullanım oranı nasıl biliyor musunuz? Ebeveynlerin en büyük korkusu artık Facebook’ mu? Facebook çocuk kullanım yüzdesi?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yapılan bir araştırmaya göre çocukların sosyal paylaşım sitelerinde özellikle Facebook’ da kişisel bilgilerin gizliliğini konusunda bilinçli olmadığı bir kez daha anlaşıldı.

Çocukların %47’ si gizlilik kurallarını bilmediği, %16’ sı ise okuduğu kurallardan bir şey anlamadığını belirtti. Çocukların %50’ si sadece tanıdığı kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul ettiği, %33’ ü tanıdığı ve tanıtığı kişilerin arkadaşlarından gelen istekleri kabul ettiği ve %15 ise gelen tüm istekleri kabul ettiğini belirtildi. Bir başka tespit ise lise öğrencileri, ilköğretim öğrencilerine göre daha fazla tanımadığı kişilerden gelen istekleri kabul ettiği anlaşıldı.

Oranları incelerken sizi birazda neşelendirelim

Çocuklarda Facebook kullanım oranı

Çocuklarda Facebook kullanım oranı

Güncel bir araştırmaya göre Çocukların %26’ sı kullandıkları sosyal paylaşım sitelerinde ailesiyle arkadaş olmadığı, %41’ i baba, %33’ ü anne, %27 kız kardeş ve %20’ si erkek kardeşi ile arkadaş olduğunu belirtilmiş. Tabi yaş oranı çıktıkça anne ve baba oranı daha düşük oluyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Çocuklarda gizlilik gerektiren sorulara verilen cevap: Çocukların %94’ ü içerikleri bazılarını arkadaşlar listesinden gizlemediğini söylerken, %5 bazı içeriklerin arkadaşlarından gizlediğini açıklamıştır. Önemli bir sonuç ise çocukların %96’ sı tüm içerikler olmasa da çoğu içerikleri aile fertlerinden gizlemediği, %3’ ü ise bazı içeriklerin ailesinden gizlediği belirtilmiştir.

Çocukların %6’ sı paylaştığı bir içerikten daha sonra pişman duyabildiği, %93’ ü ise paylaştığı içeriklerden hiç bir şekilde pişman olmadığını belirtmiş.

Dikkat çeken diğer bir konuysa çocukların %49’ u Sosyal Paylaşım sitelerinde tanımadığı kişilerden gelen mesajlara cevap vermediğini, %30’ u mesajın içeriğine göre uygunsa cevap verdiklerini belirmiştir. Çocukların yüzde 9’u ise Sosyal Paylaşım sitesinde tanımadığı bir kişiden gelen mesajın içeriğine göre cevap verdiği açıklanmış. Yine yaş oranları çıktıkça tanımayan kişilerden gelen mesajlara cevap verme oranı yükseliyor.

Çocukların %63’ ü paylaşımlarında ne zaman nerede olacağını belirten her hangi bir paylaşım  yapmadığı, %33’ ü  ise arada bir bu şekilde bir paylaşım yaptıklarını belirtti. Kaynak Milliyet

Yukarıda dikkat çeken satırlar, sosyal paylaşım sitelerini kullanan çocuklardan daha çok ebeveynlerin bu konuda daha bilinçli olması gerektiği yer almaktadır. Çocuklar için Facebook kısıtlamalı mı! Yada çocuklar bilinçlendirilmeli mi!

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak