Çok sayıda ünlü Twitter hesabı hacklendi

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Twitter hesabı çalma girişimleri her dönem karşımıza çıkabiliyor. Her ne kadar önlem alsak dahi sosyal uygulamalardaki açıklar etkisiz yapıyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Twitter ve 3. parti uygulamalarında çıkan açıkla çok sayıda ünlünün hesapları hacklendi. Hatta bazı kurumsal hesaplarında çalındı bilgisi geldi. Olayın 15 Temmuz gecesi olması nedeniyle bazılarının aklına acaba hackleyenler Türk mü soru ortaya çıkı verdi. 

Olay dünya gündemine bomba etki yaptı ve şirketin değeri bir anda %4 küsür düşüşe uğradı. Bu daha iyi günü diye düşünüyoruz. Nedeni ise veri güvenliğinin ihlal edilmesinden dolayı çok sayıda ülkenin Twitter’ a ceza kesmesi bekleniyor.

Çalınan Twitter hesapları

Çalınan hesaplarda bir Bitcoin cüzdanı paylaşıldı ve kullanıcılardan buraya para gönderilmesi istendi. İşin garip yanı ise bazılarının gerçekten para gönderdiği anlaşıldı. Adres incelendiğinde yüklü miktarda ödeme yapıldığı görülüyor. Söylentilere göre 100 bin küsür dolar vurgun yapıldı.

Çalınan Twitter hesaplarında yer alan isimler sizleri şaşırtacak. Apple, Uber, Obama, M. Bloomberg, E. Musk, J. Bozes, B. Gates ve bazı BTC şirket hesapları. Tabi liste biraz daha uzuyor

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Twitter’ dan yapılan açıklamaya baktığımızda gelişi güzel bir açıklama gibi duruyor. Olay inceleniyor ve gerekli önlemler alınacağı söyleniyor. Tabi olayın boyutu henüz netleşmedi ve bir iki gün içerisinde bazı bilgiler sızabilir. Korsanların ne gibi büyüklükte bir hasar bıraktığı önümüzdeki günlerde belli olabilir.

Yapılan korsan paylaşımların bir web uygulamasıyla yapıldığı söyleniyor. Şimdilerde çok sayıda kullanıcının şifrelerini değiştirdiği söyleniyor. İnsan ne kadar önlem alsa da işin boyutu sizi aşabiliyor. Uygulamalarda görülen açık her türlü kullanıcı önlemini ortadan kaldırır.

Bizim önerimiz yapacağınız işlemlerde mobil doğrulama, iki aşamalı güvenliğin eklenmesi ve hesaba bağlı olan uygulama / siteler için verilen erişimleri kaldırılması.

Çok sayıda ünlü Twitter hesabı hacklendi
Çok sayıda ünlü Twitter hesabı hacklendi
ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak