Çoklu Kullanıcı Desteği Jelly Bean ile Kendini Gösterdi !

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android cihazınızda birden fazla kullanıcı hesabı eklemek harika olmaz mıydı? Düşünün oturma odasında herkesin ortak kullandığı bir Nexus 7 tablet olsun. Android sayesinde bu tablette birden fazla kullanıcı hesabı ekleyerek uygulamalarınızı, kişileştirme ve yer imlerinizi istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Her aile bireyi tablette kendisi için bir hesap oluşturuyor ve kimse bir diğerinin kullanım alanına girmiyor.

Andronova

Bu özelliğin oluşabilmesi için Android sürümünün içinde bir takım kod ya da kodların yer alması gerekiyor. Görünen o ki bu kodlar Android’in son sürümü olan Jelly Ben içinde mevcut durumda. Google’ın bir cihaz içinde farklı kullanıcıların hesap açmasına olanak sağlayan bir çalışma içinde olacağı öngörülebilir.

XDA-developers geliştiricileri bu noktada da gerekli çalışmaları başlatmış durumda. Bir geliştirici Jelly Bean yüklü bir Galaxy S3 üzerinde birden fazla kullanıcı hesabı oluşturmayı başarıyor. Geliştirici hesabı oluşturduktan sonra güç tuşuna basarak hesaplar arası geçiş yapıyor.

Birden fazla kullanıcı hesabı oluşturmak için cihazın root erişimine sahip olması gerekiyor. Daha sonra ise terminal emülatörüne “su” komutunun girilmesi gerekiyor. Komuttan sonra yapılması gereken ise bir hesap adı eklemek. sonrasında yapmanız gereken güç butonuna basarak oluşturulan bu hesaplar arasında geçiş yapmak.

Geliştiriciler şu an için sistem üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Henüz tam istenilen seviyede değil ve eksikliklerin olduğu dikkatlerden kaçmıyor. İkinci oluşturulan hesapta henüz tam olarak yetki sağlanabilmiş değil. Ancak Android sisteminin açık kaynak kodları sayesinde gelişmeler daha hızlı gerçekleşecektir. Bir XDA geliştiricisi daha bu konuda çoklu hesap işlevinin aktif olduğu yama bir rom yayınladı. Anlaşılan kısa süre içinde bu özelliği kendi telefon ve tabletlerimizde göreceğiz.

Evet tekrar hatırlatmak gerekirse bu özellik çalışmaları henüz bitmiş değil ve gelişmeler hızlı olacaktır. Android cephesinden yapılan açıklamada bu işlevin henüz kullanıma hazır olmadığı vurgulandı. Belki sonraki Android sürümünde bizlerle karşılaşabilir.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın