Cosa kablosuz akıllı oda termostatı v4 kurulumu

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Cosa kablosuz akıllı oda termostatı v4 kurulumu nasıl yapılır? Cosa v4 kurulumu için gerekli adımları ve modem ayarları resimli anlatım ve video anlatımla sizlerle. Kurulum yapamıyorum şikayetinde bulunanlar içinde önemli notlarımız olacak.

Ad imageAd image

Cosa, Nuvia şirketi tarafından kuruldu. Türkiye’ de ilk bu alanda proje geliştiren şirket. İTÜ teknokenti olarak bilinen yani İTÜ destekli bir proje. Daha önce ürettikleri Cosa ürünlerinden şu anda satışta olan Cosa V2, Cosa V3 ve yeni son ürünler Cosa V4′ ü çıkardılar. V2 genelde çok sık arıza yapan ürünlerden biri. Kopma sorunları ve sık sık kırmızı ışık hatasına rastgelinen bir sürüm oldu. V3 ile daha stabil bir cihaz çıkardılar. Artı bu sürüme klima’ da ekliyerek hem de kombi hem de klima desteğine sahip oldu.

Cosa kullandınız mı?

Bu ürün kendi tabiriyle %30 tasarruf sağlamakta. Tabi bize göre bu çok göreceli bir sonuç. Yani çok ama çok az kişide bu şekilde bir tasarruf görülmekte diyebiliriz. Tasarruf için evin büyüklüğü, cephesi ve kombi gibi etkenlerde söz konusu. Yani başlı başına Cosa yeterli bir etken değil. Ama dikkatli kullanıldığında belli bir oranda tasarruf sağlayabiliyor.

Bizim için en önemli unsur dışarından yönetilmesi. Yani internet üzerinden cep telefonla yönetme. Bu özellikle evde olmadığınızda yani evde kimse olmadığında önemli bir etken oluyor. Evden çıktığınızda dereceyi düşürüp ve eve geçmeden 30 dakika ile 1 saat önce Cosa’ nın derecesini yükselterek önemli bir tasarruf sağlanabilir. Tabi çok sık dışarıya çıkan aileler için daha çok önem arz edebiliyor.

Ad imageAd image
Cosa kablosuz akıllı oda termostatı v4 kurulumu
Cosa kablosuz akıllı oda termostatı v4 kurulumu
Cosa v4 kurulumu
Cosa kablosuz akıllı oda termostatı ayarları
Cosa kablosuz termostatı kurulumu
Cosa v4 kablosuz termostat kurulumu

Cosa v4 özellikleri

Cosa 4 özellikleri bizim için ilk dikkat çeken düzgün bir görünüm, her iki cihazda gösterge simgeleri, dijital ekran, manuel olarak derece ayarları ve yönetimin kombiye bağlanan cihazda olması. İstasyon ve kombi ünitesinden oluşan cihaz kutusunu açtığımızda tok cihaz izlenimi verdi. 

Cosa v4 aynı zamanda pil ile de çalışmakta. Bu özellikle oda termostatını istediğiniz odada kolayca kullanabilirsiniz. Odanın istediğiniz yerine boyabilirsiniz. Cihazda birde ayak bulunuyor. Yani isterseniz masa veya TV ünitesine koyabilirsiniz. Kutusunda dübel ve vidalarda bulunmakta. Bunlarla da isterseniz mobilyaya veya duvara montalama yapılabilir. 

Cosa v4 klima ile kullanma! V4 ile aynı anda hem klima hem de kombi kullanılabilir. Hatta klima’ nın kumandasını Cosa uygulamasına tanıtabiliyorsunuz. Bunun için bir bölümde eklemişler. Yukarıdaki görsellerden görebilirsiniz.

Cosa v4 kurulumu nasıl yapılır?

Cosa v4 kurulumunu genel olarak maddeler halinde anlatacağız. Hatta Cosa v4 videosunu da haberimizin en altında bulabilirsiniz.

 • Kombi ile bağlantı yapılacak cihazın arka kısımındaki turuncu aksamı söküyoruz. Bunun için üst kısımları kenarlarını tırnağımızla açıyoruz. Aşağı iki kısmı ise yanlardaki çukura uygun torna vida ile gevşetiyoruz. İşlem yaparken turnağımızla kenarları gevşeterek açıyoruz. 
 • Cihazın turuncu aksamı çıktı ise, kombiden gelen kabloyu sağ taraftan birinci ve ikinci yere takıyoruz. Kablo iki uçludur. Siyah ve kırmızıdan oluşuyor. Kırmızı olan bire ve siyah ikiye takılacak. Takılan yerdeki klemenslerdeki videaları biraz açıp kablo ucunu takıp ve sonra vidaları sıkınız. 
 • Turuncu kısmı kapatınız ve orta kısım güç kablosu yani prizde takılı kablonun takılacak yere takınız.
 • Cep telefona Cosa uygulamasını indirip kurunuz. Android Huawei, Samsung, Sony, LG ve diğer markalar için Google Play uygulamasından Cosa’ yı indirebilirsiniz. iPhone telefonlar için App Store uygulamasından yükleyebilirsiniz.
 • Uygulamayı çalıştırdığınızda yönergeleri takip ediniz. İlk adım konum ve ev ismi vermenizi belirleyeceğiniz ekran gelecek. Buradaki konum doğruysa devam ediniz. Bulunduğunuz şehir’ in seçili olması önemli. 
 • Konumdan sonra Cosa ürününü seçmeniz istenecek. Akıllı termostat veya yeni termostat. Biz burada yeni olanı seçip devam edeceğiz.
 • Kurulumda sizi wifi ayarlarına yönlendirecek. Ayarlar git seçeneği! Buradan Cosa ağını seçip bağlanın. Sonra ileri ile devam ettiğinizde sizden mevcut wifi ağınızı şifresini girmenizi isteyecek. Girdikten sonra kurulum için 1 dakika beklemenizi isteyecek. Bu bazen 1 dakikadan fazla sürebilmekte.
 • İki cihazı eşleştirmek için kombi’ ye bağlı olan cihazın turuncu tarafında içe doğru eşleştirme butonunu göreceksiniz. Bira içe doğru olduğundan biraz zorlanabilirsiniz. Eşleştirme detaylarına aşağıdaki videomuzdan ulaşabilirsiniz.
 • Uyarı olarak bağlanacağınız Cosa ağının doğru seçilebilmesi için istasyon yani kombi’ ye bağladığınız cihaz fişe takılı olsun diğerinin fişini çekiniz.
 • Cosa _OAOC635… ağına katılamadı şeklinde hata mesajı ile karşılaştığınızda telefondan wiifi ayarlarına gidip Cosa ağının üstüne gelip ağı unut yapınız. iPhone modellerinde ağ adının yanındaki ! simgesine dokunarak ilgili seçeneğe ulaşıyorsunuz. Bu hatanın çıkmasının nedeni daha önce bağlantı yapmayı denemişsiniz ve kurulum başarısız olunca burada bağlantısı kayıtlı kalmış.
 • Cosa v4 kurulmuyor ise modem ayarlarının yapılandırılması gerekebilir.
 • Unutmadan Cosa uygulaması için hesap açmanız gerekiyor. Mail adresiniz ve cep telefonu numaranızı yazınız. Hesap doğrulama için e-posta adresinize mail gelecektir.
 • Kombi iç bağlantısı için eğer daha önce bu şekilde bir işlem yapmadıysanız veya teknik bilginiz yoksa işlem yapmadan kombi yetkili servisini arayarak bağlantı için randevu alabilirsiniz. Cosa’ da belli illerde kurulum yapıyor. Ama kombinizin garantisi varsa yetkisiz müdehale nedeniyle kombi garanti dışı kalabilir.

Cosa v4 kurulum için modem ayarları

Modem özellikle Tılgın ise Cosa kurulum tamamlanamadı hatası haberimize bakınız. Cosa kurulum olmuyor sorununun nedeni modem ayarları olabiliyor. Tılgın için kanal ayarı 6 ve 20 MHz 802.11 bgn olması gerekiyor. Bazende kablosuz wifi şifresini yanlış yazmanızdan dolayı bağlantı yapılamıyor.

Cosa kurulum yapılamıyorsa yani manuel kurulum ve tamamla butonları çıkıyorsa bunun anlamı kurulum tamamlandı. Tamamla butonuna dokunduğunuzda bir şey olmayacak. Bilgisayardan teyit etmek için kontrol.cosa.com.tr adresine giriş yapınız. Cosa kullanıcı bilgilerinizi yazınız.  

Cosa v4 kurulumu nasıl yapılır?
Cosa eşleşme ayarları
Cosa v4 kurulumu
Cosa eşleştirme nasıl yapılır
Cosa kurulumu nasıl yapılır?
Cosa kapağını açma
Cosa v4 içi nasıl açılır
Cosa kapağını açamıyorum
Cosa v4 turuncu plastiği çıkarma
Reset butonu ve eşleştirme butonu
Cosa v4 kablo bağlantısı
Kablo girişleri
Cosa v4 uygulamasını yükleme
Cosa v4 kuruluma başlama
Cosa v4 konum ayarları
Konum ayarlarının yapılandırması
ürün seçimi
Ürün seçimi
cosa 4 wifi ayarı
WiFi ayarlarına gitme
cosa wifi ağına katılma
Cosa kablosuz bağlantının yapılması
cosa wifi şifresi
WiFi şifresini girme
cosa ağına katılamadı
Cosa ağına katılamadı hatası
cosa ağı unut
Manuel ayarlar ve ağı unutma
cosa eşleştirme simgesi
Üniteden ayarlama
cosa v4 eşleştirme simgesi
Eşleştirme simgesi

Cosa sürekli kopuyor problemi yaşayanların cihazlar arasındaki mesafeyi ve aradaki engelleri kontrol etmelerini öneririz. Birde modem kanal ayarını değiştirerek test edebilirsiniz.

Cosa v4 kurulum videosu

Yazımızda resimli anlatımımıza ek olarak genel bir Cosa v4 videosu hazırladık. Bu video bazı sorulara yanıt olarak geçerli olacak.

YouTube video
Cosa basıl kurulur videosu
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe