COVID-19 semptomlarını varyantlar değiştirdi

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

COVID-19 semptomları yeni varyantların değiştirdiği yönünde yapılan bir araştırma gündem önemli bir etki bıraktı. Daha önce yapılan açıklamaların bazıları değişti.

Ad imageAd image

Çok sayıda insanda belirtiler tam göstermeyen COVID, enfeksiyonların çoğu aynı semptomları bildirebiliyor.Gecen yılın başlarında ilk belirtiler ortaya çıktığı günlerde genelde semptomlar açıklanmıştı. Tabi sonralardan grip diye adlandırılan hastaların COVID’ e yakalandığı anlaşıldı. 

Halsizlik, öksürük, koku / tat kaybı, ateşlenme, boğaz ve baş ağrısı olarak bilinen belirtiler varyantlarla değişiyor. Son zamanlarda daha çok semptomlar görülebiliyor.

Yenilenen virüs, daha ağır sonuçları doğurabiliyor. İngiltere merkezli bazı araştırma merkezleri ve bilim adamlarının araştırmasına göre, aşı olan veya olmayan ve ne kadar doz alındığına bağlı ilk 5 belirti tanımlandı.

Buradaki çalışmaya katılan insanların sonuçlarına göre yapılan bir çalışma olduğunu söyleyelim. Bir doz ve tam aşısını olanların yanı sıra birde aşı olmayanları teste yerini aldı. Çıkan sonuç aşı olanda olmayanda aynı belirtiler görüldü. Lakin daha öncesinde aşı olanların daha az belirtilerle karşılaştığı ve daha hızlı iyileşme gösterdiği açıklandı. 

Ad imageAd image

İki aşısı yapılanlarda belirtiler burun akması, koku kaybı, baş ve boğazda ağrı ortaya çıktı. Koku, nefes darlığı ve ateşlenme sıralamaya göre 5, 12 ve 29′ uncu olarak yer alıyor. Öksürük ise 8. sırada bulunuyor.

Tek doz olanların durumu ise, burun akıntısı, hapşırma, kalıcı görüne öksürük, baş ve boğaz ağrısı.

Hiç aşı olmayanlarda ise, yukarıdakierin görülmesi ve nefes darlığı 30′ uncu sıraya gerilenmiş görülüyor.

Delta olarak adlandırılan varyant, tek aşı olan veya olmayanlarda artış gösterdiği sonuçlar arasında yer aldı. BionTech ve Oxford… iki dozun deltaya karşı koruma sağlandığı söyleniyor.

COVID-19 semptomlarını varyantlar değiştirdi

Ad imageAd image
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir