Custom ROM nedir nasıl yüklenir?

Andronova
2 Minimum Okuma

Android cep telefonlarda eski modellere verilmeyen güncelleme desteğini alternatif karma ROM' larla giderilebiliyor. Custom derleme yazılım olarak geçmekte. Manuel olarak yüklenmekte. Peki ROM nasıl yüklenir?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Custom ROM ne demek? Neden Custom ROM tercih edilmeli diyenler için Stock ROM üzerinde üretici firma tarafından oluşturulan gerekli veya gereksiz çok fazla uygulama bulunur. Bu gereksiz uygulamalardan sıkılan ve kullanmak istemeyen kullanıcılar, android‘in performansını artırımda ki kapasitesini artırmak veya sürekli güncel olan ara yüzleri yüklemek için Custom ROM kullanımını tercih etmektedir.

Custom ROM nedir?

ROM’lar telefonunuzu çalıştırabilmek için işletim sistemini ve temel uygulamaları içeren düşük seviyeli programlardır ve aynı zamanda yazılım olarak da adlandırılmaktadır.

Stock Rom, Android cihazların üreticisi tarafından geliştirilmiş ve bazı testlere tabi tutularak kontrol edilmiş, her modelin kendisine uygun şekilde özelleştirilen resmi sürümlerdir.

Custom ROM’lar ise, özel ROM olarak adlandırılır ve üzerinde bir takım değişiklikler yapılarak piyasaya çıkarılan ROM’lardır.

Yükleme işlemi: Custom ROM yüklemesi yapmak için öncelikle, her cihazda farklı prgramlarla yapılan Root yetkisi kazandırma işleminin yapılması gerekmektedir. Root yetki işlemi tamamlandıktan sonra her cihazın içerisinde bulunan CWM (Clock Word Mod) kurulur. Ardından kullanmak istenen ROM dosyaları internet üzerinden indirilerek hafıza kartına kayıt edilmesi sağlanır. Bu dosya .zip uzantılıdır ve zipli şekilde kaydedilmesi gerekmektedir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

CWM uygun şekilde kurulduktan sonra ROM kurma işlemine başlanmaktadır.

Custom ROM nedir nasıl yüklenir?

1- İndirilen .zip dosyası hafıza kartına atılır ve cihaz kapatılır.
2- Cihaz kapalıyken SES AÇMA, HOME ve POWER TUŞU‘na aynı anda basılarak CWM (Recovery) moduna girilir.
3-Ardından wipe data/factory reset seçeneği ile telefonu formatlama işlemi yapılır. Buna wipe işlemi de denilmektedir.
4- Formatlama işlemi sona erdiğinde install zip from sdkart seçeneği sayesinde hafıza kartına yüklenmiş olan ROM dosyasına erişim sağlanır ve Rom kurulur.
Sırasıyla tüm işlemler tamamlandığında Custom ROM kurulmuş olacaktır. 

Custom rom nereden indirilir? Bazı yazılım geliştirici web sayfalarından indirebilirsiniz. Örnek olarak Sammobile sitesini ziyaret edebilirsiniz. Marka modelle aratarak gerekli yazılım ve yardımcı uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir