Custom ROM nedir nasıl yüklenir?

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

Android cep telefonlarda eski modellere verilmeyen güncelleme desteğini alternatif karma ROM' larla giderilebiliyor. Custom derleme yazılım olarak geçmekte. Manuel olarak yüklenmekte. Peki ROM nasıl yüklenir?

Sponsorlu reklam

Custom ROM ne demek? Neden Custom ROM tercih edilmeli diyenler için Stock ROM üzerinde üretici firma tarafından oluşturulan gerekli veya gereksiz çok fazla uygulama bulunur. Bu gereksiz uygulamalardan sıkılan ve kullanmak istemeyen kullanıcılar, android‘in performansını artırımda ki kapasitesini artırmak veya sürekli güncel olan ara yüzleri yüklemek için Custom ROM kullanımını tercih etmektedir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Custom ROM nedir?

ROM’lar telefonunuzu çalıştırabilmek için işletim sistemini ve temel uygulamaları içeren düşük seviyeli programlardır ve aynı zamanda yazılım olarak da adlandırılmaktadır.

Sponsorlu reklam

Stock Rom, Android cihazların üreticisi tarafından geliştirilmiş ve bazı testlere tabi tutularak kontrol edilmiş, her modelin kendisine uygun şekilde özelleştirilen resmi sürümlerdir.

Custom ROM’lar ise, özel ROM olarak adlandırılır ve üzerinde bir takım değişiklikler yapılarak piyasaya çıkarılan ROM’lardır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yükleme işlemi: Custom ROM yüklemesi yapmak için öncelikle, her cihazda farklı prgramlarla yapılan Root yetkisi kazandırma işleminin yapılması gerekmektedir. Root yetki işlemi tamamlandıktan sonra her cihazın içerisinde bulunan CWM (Clock Word Mod) kurulur. Ardından kullanmak istenen ROM dosyaları internet üzerinden indirilerek hafıza kartına kayıt edilmesi sağlanır. Bu dosya .zip uzantılıdır ve zipli şekilde kaydedilmesi gerekmektedir.

CWM uygun şekilde kurulduktan sonra ROM kurma işlemine başlanmaktadır.

Custom ROM nedir nasıl yüklenir?

1- İndirilen .zip dosyası hafıza kartına atılır ve cihaz kapatılır.
2- Cihaz kapalıyken SES AÇMA, HOME ve POWER TUŞU‘na aynı anda basılarak CWM (Recovery) moduna girilir.
3-Ardından wipe data/factory reset seçeneği ile telefonu formatlama işlemi yapılır. Buna wipe işlemi de denilmektedir.
4- Formatlama işlemi sona erdiğinde install zip from sdkart seçeneği sayesinde hafıza kartına yüklenmiş olan ROM dosyasına erişim sağlanır ve Rom kurulur.
Sırasıyla tüm işlemler tamamlandığında Custom ROM kurulmuş olacaktır. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Custom rom nereden indirilir? Bazı yazılım geliştirici web sayfalarından indirebilirsiniz. Örnek olarak Sammobile sitesini ziyaret edebilirsiniz. Marka modelle aratarak gerekli yazılım ve yardımcı uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak