CyanogenMod 10.2 M1 (Android 4.3), 70 Cihaz için Yayınlandı!

Android platformunda Google ve diğer üreticilerin aksine, donanım sağlayıcıların sürücüleri yenilemesi durumunda cihaza olan desteğini sonuna kadar sürdürün CyanogenMod ekibi, Android 4.3 tabanlı CM10.2 Milostone 1 (M1)sürümünü yayınladı. Uzun süredir birçok Android cihaz için “Nightly” sürümleri güncelleyen geliştirici ekip, kararlı sürümler öncesi önemli bir kilometre taşı olarak nitelenen M1 versiyonlarının dağıtımını 70 cihaz için sağladı.

teknik destek

Söz konusu cihazların kararlı sürüm öncesi birkaç ay daha güncellenmesi beklenecek. CyanogenMod 10.2 M1henüz kararlı bir yapı sunmasa da, yazılımlar günlük kullanım için hazır ve stabil görünüyor. Siz de CyanogenMod 10.2 M1 seviyesini Android cihazınızda tecrübe etmek istiyorsanız, geliştirici ekibin buradaki ilgili sayfasına ulaşarak cihazınız için gerekli olan ROM dosyasını indirebilirsiniz. Yükleme sonrası gerekli olan Google uygulama paketine (Gapps) ise buradan erişebilirsiniz. Alternatif link; indir

CyanogenMod ROM’lar nasıl yüklenir?

Cyanogen ekibi tarafından geliştirilen yazılımlar stok Android’e göre kullanıcılara daha fazla özelleştirilebilir seçenek sunuyor. Bunun yanı sıra ekibin Android tarafındaki bir çok cihaza uzun süreli güncelleme desteği verdiğini hatırlatalım.

CyanogenMod ROM’un cihaza nasıl yüklendiğine değinecek olursak; öncelikle telefonunuz root yetkisine sahip olması gerekir. Bunun yanında Custom Recovery de ihtiyaç duyacağımız diğer bir unsur olacaktır. Eğer telefonunuzda her iki yetki de varsa ROM yükleme işlemi sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz kaynak linklerden cihazınız için gerekli olacak dosyaları indiriyorsunuz ve bunları cihazın sdkart bölümüne kopyalıyoruz. Sonrasında cihazı kapatıp Recovery moduna alıyoruz (Bu durum için bir tuş kombinasyonu gerekiyor ve cihazdan cihaza farklılık gösteriyor. Örneğin Galaxy S III’te;SES AÇMA + HOME + POWER (güç) tuşlarına aynı anda basılıyor.

Recovery Mod ekranına ulaştığınızda;

  1. Ses tuşlarını kullanarak install zip from sdcard seçeneğine geliyoruz. Güç tuşu ile onaylıyoruz.
  2. Gelen ekrandan ses tuşları ile choose zip from sd card seçeneğine geliyoruz ve Güç tuşu ile onaylıyoruz.
  3. Gelen ekrandan ben daha önce telefonumuza kopyaladığımız dosyalardan önce ROM’u daha sonra ise Google uygulamalarının yer aldığı Gapps dosyasını flaşlıyoruz. Bu işletimi yürütürken seçimleri yine güç tuşu ile yapıyoruz.

Not: Eğer cihazınızda dokunmatik Recovery menüsü var ise seçimler için fiziksel tuşları kullanmanıza gerek yok.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir