CyanogenMod ROM Kullanımı 10 Milyonu Aştı, Yazılım En Çok Hangi Telefonlara Yüklendi?

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Android ekosisteminin önde gelen yazılım geliştirme ekibi CyanogenMod için 2013 yılı oldukça hareketli geçti. Ekip bir yandan yazılım oluşturma sürecini aralıksız sürdürürken, diğer taraftan ise şirketleşme yolunda dev adımlar attı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Geçtiğimiz aylarda 7 milyon dolar değerinde fon satın alarak şirketleşme yolundan önemli bir adım atan Cyanogen A.Ş kısa süre önce 23 milyon dolar daha fon alımı gerçekleştirerek mobil dünyasının en büyük üçüncü platformu olma yolunda ne kadar kararlı olduğunu gösterdi. Ekip ayrıca çalışan sayısını da bir yandan artırırken, 2014 ve 2015 yılına ait hedeflerini de açıklığa kavuşturduğu. Cyanogen A.Ş’nin başında yer alan Steve Kondik 100 milyon kullanıcıyı hedeflediklerini bildirirken, yazılım geliştirme sürecine bundan sonra giyilebilir teknoloji, otomotiv sektörü ve televizyonları da dahil edeceklerini iletti.

Yazılım geliştirme ekibi ya da Cyanogen A.Ş ROM kullanımına ilişkin istatistikleri açıklarken, halihazırda CyanogenMod yazılımları yükleyen kullanıcı sayısının 10 milyonu aştığını belirtti. Yaklaşık 5.5 milyon kullanıcı bu ROM’ları resmi yoldan kurarken, resmi olmayan yollardan kurulum sayısı ise 4.48 milyon olarak kaydedildi. Son 24 saatte ise toplam ise 12.727 kişi CyanogenMod yazılımlarını cihazlarına yüklemiş.

En çok yüklenen CyanogenMod sürümlerine alt bölümde yer alan tablodan göz atabilirsiniz. Görüldüğü üzere kullanıcıların en çok tercih ettiği versiyonlar Jelly Bean tabanlı yazılımlar.

versionGeliştirici ekip, CyanogenMod yazılımların en fazla yüklendiği telefonlara da açıklık getirdi. Listenin ilk dört sırasında Samsung telefonları yer alıyor. Samsung’un Android 4.0 güncellemesini sunmayarak kullanıcıların yoğun eleştirisine maruz kaldığı Galaxy S modelinde 510 bin telefon kullanıcısı CyanogenMod yazılımları yükleyerek güncel yazılım ihtiyacını gidermiş.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Listenin ikinci sırasında Galaxy S II yer alırken, CyanogenMod yazılımı yükleyen toplam Galaxy S II kullanıcı sayısı ise 492.975 olarak kaydedildi. Mevcut durumda Android ekosisteminin en çok satan telefonu konumunda olan Galaxy S III cephesinde 457.128 kişi CyanogenMod ROM’ları kullanıyor.

Listelerin tamamına erişmek için alt bölümde yer alan kaynak linki ziyaret edebilirsiniz.

cihazlar

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

kaynak: stats.cyanogenmod

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak