CyanogenMod Üst Sınıf Telefonlara HDR Video Desteği Getiriyor; Deklanşör Hızı Kontrolü ise Çok Yakında

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Android ekosisteminin en popüler yazılım geliştirici ekibi CyanogenMod, Android 4.2.2 CM10.1.0 tabanlı stabil sürümleri bir süre önce yaymaya başlamıştı. Exynos ve Tegra 2 işlemcili cihazlara sahip kullanıcıların bir süre daha beklemesi gerektiği bildirilirken, söz konusu yazılımlara kısa süre içerisinde Privacy Guard (Gizli Koruma) özelliğini de getireceğini belirten ekibin bundan sonraki yeniliği ise HDR video özelliği olacak. Geliştirici ekip son dönemde resmi tanıtımı gerçekleşen bazı Sony telefonlarına sahne modları, HDR fotoğraf çekimi, ISO modları ve fotoğraf/video stabilizasyonu eklemişti.

teknik destek

HDR video çekim özelliği birçok Android cihazda mevcut değil. Galaxy S4’e bile kısa süre önce yayınlanan güncelleme kapsamında sunulan HDR çekimde daha net görünen fotoğraflar oluşturuluyor. HDR sayesinde en az üç adet çekilmiş aynı kadraja ait farklı pozlanmış fotoğraflar yazılım sayesinde karanlık ve aydınlık yerleri belli bir mantık dahilinde yeniden değerlendirilerek dördüncü ve göze hitap eden bir fotoğraf oluşturulur. Söz konusu detayın sunduğu özellik şimdi video çekimlerinde de sağlanabilecek.

HDR video çekimi ciddi manada donanıma ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple CyanogenMod tarafından desteklenen tüm cep telefonlarından kullanılmayacak. Başlangıçta sadece Xperia Z ve HTC One’a getirilecek yeniliğin ilerleyen dönemlerde farklı telefonlara da sunulması bekleniyor.

CyanogenMod ekibinin yakın zamanda telefonlara getireceği bir diğer yenilik ise deklanşör hızının kontrol edilebilmesi olacak. Şu an için hiçbir Android cihazda kameranın obtüratör hızını kontrol etmemize olanak sağlayan bir seçenek sunul değil. Deklanşör hızı kontrolü sayesinde sensörün daha fazla ışık almasına olanak sağlanabilecek ve bu sayede düşük ışıklı ortamlarda daha net çekimler gerçekleşecek.

kaynak: androidbeat

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir