DNS nedir DDNS ne demek

İnternet üzerinde sık sık duyduğumuz DNS ve DDNS ne demek olduğunu kısa bir yazıyla açıklamak istedik. DNS adresleri daha çok erişim yasağı sorunlarında tercih edilmekte. Bazende internet bağlantı sorunlarında.

teknik destek

DDNS ve DNS internet ayarlarını yapabilmemiz için oluşturulan sistemlere verilen isimlerdir. Bu sistemler sayesinde internet dünyasında bilgisayarların etkileşimini sağlamaktır.

Domain Name System

DNS nedir? Alan Adı Sistemi anlamına gelen DNS’nin İngilizce açılımı Domain Name System’dir. Çalışma amacı ise yerel ağlardan meydana gelen internet aygıtlarına ad atamaktır. Böylelikle her bölümün bir adı olur ve o bölümlerinde arasında yapılmak istenen iletişim gerçekleşir. Yani Domain Name System internete bağlanmak için kullandığımız kişisel bilgisayarları adlandırmak için kullandığımız sisteme verilen isimdir.

Site tarafından sağlanmakta olan en önemli işlev ise ağlarda yer alan bilgisayarlara erişimde kullandığımız alan adlarını kullanabilme imkanı vermesidir. Bu sistem olmasaydı bilgisayarların birbirleriyle etkileşimde bulunmak için İnternet Protokolü adı verilen IP numaralarını kullanmak zorunda kalacaktık.

Örnek DNS adresleri Open DNS 208.67.222.222 – 208.67.220.220, Cloudflare 1.1.1.1 ve 1.0.0.1, Google 8.8.8.8 – 8.8.4.4 ve Telekom 195.175.39.39 – 40

DNS nedir DDNS ne demek

DNS ne demek?

Dinamik DNS: İnternette yer alan ve internete girmeyi sağlayan servis sağlayıcıların IP yani internet protokolü desteğini sunmadığı zamanlarda bilgisayar kullanıcılarının işlemlerini tamamlayabilmeleri için geliştirilmiş bir sistemdir. DNS’nin olmadığı durumlarda bilgisayarlar arası bağlantı kurulabilmesi için kullanıcılara çözümler sunar. Böylelikle bilgisayarların birbirine bağlanabilmesi sağlanır. Normalde IP hizmeti alan kullanıcılara bu hizmetin karşılığında belirli oranlarda ücret yansıtılır. Ancak bazı kullanıcılar IP almak isteseler de faturalarının fazla gelmemesi için bu hizmetten başka şekillerde yararlanma yollarını ararlar. DDNS de burada kullanıcılara çözüm sunar. Örneğin modem kapandığında IP adresi sabit olmaktan çıktığında DDNS’nin değiştirilmesiyle bu ayar değiştirilerek sabitlenebilmektedir.

DDNS nedir? DNS, IP adresinin karşılığında kullanılan adres. Örnek andronova.net gibi. Yani internet sitelerine girerken kullanılan ad esasında sayılarla oluşmakta. Örnek 188.125….. gibi. DDNS, IP adreslerini statik olarak yapılamadığında tercih edilmekte.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir