Dünyanın En Hızlı Android Telefonu Önümüzdeki Ay Satışa Başlıyor

Andronova
4 Minimum Okuma

Hugo Barra, Google’da ki işi “Android Ekip Başkanlığından” Xiaomi gibi büyük bir teknoloji şirketinin “Başkan Yardımcılığı” görevine geçmişti. Çin Hükumetinin desteklediği Xiaomi, son dönemde yaptığı telefonlarla adından oldukça bahsettirir oldu. Global pazarlama anlamında tam olarak bir başarı yakalayamayan firma, yeni başkan yardımcısı ile global olarak başarılara imza atmak ve piyasa da söz sahibi olmak istiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Xiaomi Mİ-1 modeli ile Çin’de büyük bir başarı yakalamıştı. Fiyat olarak 250 $ seviyesinin altında satış rakamı ile Çin’in en çok satan telefonlardan biri olmuştu. Geçtiğimiz gün haberini yaptığımız 131 $ fiyat etiketine sahip HongMe telefonuyla da dünyada en kısa sürede en çok satılan telefon unvanını eline geçirmişti. Xiaomi MI-2S ile de uygun fiyatlı Snapdragon 600 serili bir telefon yaparak global pazara resmen göz dağı veren Xiaomi artık en tepede olmak için gün sayıyor.

Xiaomi MI-3 modeli ile Android dünyasının sınırlarını çizecek gibi görünüyor. MI-3’te Snapdragon 800 işlemci kullanılacak. Piyasa da sizinde bildiğiniz üzere bir çok Snapdragon 800 işlemcili telefon bulunuyor. Bu telefonlarda (LG G2, Sony Xperia Z1 ve Note 3) kullanılan işlemci Qualcomm’un 8974 kodlu Snapdragon 800 işlemcisi. MI-3’ü bunlardan ayıransa Snapdragon 800 işlemcisinin 8974AB versiyonun bu telefonda kullanılması. İki işlemci arasında ki fark ise oldukça fazla. Bu farkı sizlere aşağıdaki tabloda sunuyorum, inceledikten sonra kararı siz verin.

Hugo Barra

Snapdragon 800 8974 Snapdragon 800 8974AB FARK
İşlemci Hızı 2,2 Ghz 2,3 Ghz % 5 Hız Artışı
Adreno 330 Hızı 450 Mhz 550 Mhz %20 Hız artışı
DDR3 Bellek Frekansı 800 Mhz 933 hz %17 Hız Artışı
ISP Hızı 320 Mhz 465 Mhz %45 Hız artışı

MI-3 telefonunda ki asıl sürprizi sona bıraktım. Nvdia’nın öve öve bitiremediği ve inatla her açıklamasında “performans şampiyonu” olarak gösteriği yeni nesil işlemcisi Tegra 4’lü ilk telefonu (daha önce tegra 4 ile çalışan bir kaç model yapıldı; fakat bunlar global pazarda malesef yer bulmadı) Xiaomi global pazara sunmayı hedefliyor. Tegra 3 platformunun en büyük temsilcisi HTC ise Tegra 4 fiyatının Snapdragon 600’e göre daha pahalı olmasından dolayı ise bu işlemciyi kullanan bir modeli maalesef yapamadı. Oysaki HTC’nin çok başarılı olan Tegra 3’lü HTC One X modelinden sonra gelen HTC One modelinde Tegra 4 platformu kullanılması bekleniyordu. 72 GPU’ya sahip grafik işlemcisinin (Nvidia’nın resmi açıklaması) nasıl bir performans sağlayacağını da böylece görebileceğiz. Resmen şehir efsanesi olan Tegra 4, MI-3’ün 3G şebekelerinde çalışan versiyonları için tasarlanıyor. 4G yeni LTE şebekelerinde ise Qualcomm Snapdragon 800 8974AB kullanılacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

MI-3 Tegra 4

13 Megapiksel kamera kullanılacak MI3’te F2.2 diyafram aralığında Sony Exmor sensör kullanılacak. Son günlerin modası flaş teknolojisi olarakta çok değişik bir çözüm sunuluyor. Philips’in 28mm geniş açısı ile donatılmış çift LED flaşına yer verilen telefonun kamera performansı Xperia Z seviyelerinde olacaktır diye tahmin ediyorum.

MI-3 Kamera

LG’nin yaptığı 5 inç ekranda Full HD çözünürlük bulunuyor. 441 ppi belki sektörün en iyisi sayılmaz ama oldukça tatmin edici bir rakam gibi görünmüyor mu? Ekranın gündüz görünürlüğünün arttırılması için farklı bir ekran parlama önleyici kaplama kullanılan telefon bu anlamda da yenilik sunuyor.

8,1 mm inceliğindeki telefonun 3050 mah gücünde bir pili bulunuyor. Bu pilin bu telefona 1 gün yeteceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Xiaomi MI-3 telefonu ile gerçekten adından söz ettireceğe benziyor. Telefon her anlamda tek anlamıyla mükemmel görünüyor. Google’ın “Android eko siteminde kaldığı için çok sevinçliyiz” dediği Hugo Barra Xiaomi de farkını ortaya koyarak sektöre yön veren bir telefon yapmış gibi görünüyor. Çin’li kaynakların 2014 ilk çeyreğinde satışına başlanacağını söylediği telefonun ülkemizde görmek şimdilik tek hayalimiz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaynak: xiaomi.com

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir