Dünyanın İlk Dört Çekirdekli Tegra 3 Tableti ASUS Transformer Prime Ortaya Çıktı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

ASUS’un yeni Android tablet bilgisayarı için yayınlamış olduğu tanıtım videosunu önceki haberimizde sizlerle paylaşmış, yakın zamanda duyurulacağının müjdesini vermiştik. Şirketin yönetim kurulu başkanı Jonney Shih‘in AsiaD konferansındaki konuşmasında, beklediğimiz cihaz Trasnformer Prime adıyla ortaya çıktı!

Andronova

Yeni nesil EeePad Transformer tabletinin, NVIDIA‘nın dört çekirdekli Kal-El çipsetiyle geleceği uzun süreden beri konuşuluyordu. Nvidia’ya göre; Kal-El projesinin ürünü olan Tegra 3, simetrik değişken çok çekirdekli mimarisi sayesinde yüksek işlem gücünün getirisi olarak performans artışının yanı sıra enerji tasarrufu da sağlayacak. Eğer Nvidia’nın yeni Tegra 3 çipsetinin yapabileceklerini hatırlamak isterseniz buradaki yazımızdan tanıtım videosuna ulaşarak, dört çekirdekli bir cihazın işlem kapasitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tabletin teknik özelliklerini tamamiyle bilmiyoruz, fakat Jonney Shih bazı detayları konferans sırasında bizlerle paylaştı. Transformer Prime; 10.1 inçlik dokunmatik ekran ile gelecek ve 8.3 mm kalınlığında olacak. İlk Transformer tabletinin 12.9 mm kalınlığında olduğunu düşündüğümüzde, tasarım konusunda büyük gelişme gösterildiği anlaşılır. Portlar konusunda yine cimri davranılmamış. Üzerinde miniHDMI ve tamUSB portları bulunuyor. Tanıtım videosunda da gördüğümüz gibi gelişmiş klavye standıyla dizüstü bilgisayar deneyimini de yaşatacak.

AsiaD konferansındaki cihazın Honeycomb mı yoksa Ice Cream Sandwich ile mi geldiğini tam olarak bilmiyoruz, fakat Ice Cream Sandwich olma ihtimali oldukça yüksek. 9 Kasım‘a kadar resmi bir duyuru yapmayı düşünmeyen ASUS’un bu tarihten sonra Honeycomb’lı bir cihazı yeni versiyona güncellemesi için çok kısa süresi kalıyor. Gerek NVIDIA’nın Google ile Ice Cream Sandwich ve Tegra çipsetleri desteği konusunda yakın çalışma içerisinde olduklarını söylemesi, gerekse ASUS yönetim kurulu başkanının konferanstaki konuşması, Transformer Prime’ın Ice Cream Sandwich versiyonunu kullanacağını gösteriyor.

ASUS yönetim kurulu başkanı konferanstaki konuşmasında, tablet ve akıllı telefonu tek üründe bir araya getiren Padfone‘un 2012 ilk çeyreğinde, Ice Cream Sandwich versiyonuyla geleceğini belirtti. Bakalım şirketin bu farklı konspeti, mobil pazarda ilgi görebilecek mi.

Muhtemelen NVIDIA’nın dört çekirdekli Tegra 3 çipsetinin kullanıldığı ilk Ice Cream Sandwich’li tablet bilgisayar olacak olan ASUS EeePad Transformer Prime, güçlü donanımı ve muhteşem tasarımıyla bizleri büyülemeyi başardı. İlk Transformer tableti Türkiye’de satışa sunulmuştu, Transformer Prime da büyük ihtimalle duyurulmasının ardından satışta olacaktır. Bu cihazı büyük bir heyecanla bekliyor olacağız.

Konferansta sergilenen cihazın detaylı görsellerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AndroidAndMe, AllThingsD

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın