Dünyanın İlk Gerçek 8 Çekirdekli Telefonu Tanıtıldı

Android dünyası donanım anlamında her geçen yıl inanılmaz bir fark yaratarak yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz yılın amiral gemisi Note 2, bu yılın amiral gemisi Note 3’ten grafik anlamında 5 kat daha yavaşken işlemci performansı açısından da 4 kat yavaş kalıyor.

Andronova

Galaxy S4 ve Note 3 telefonlarında Samsung 4 adet A15 4 adette A7 çekirdeğini tek bir yongada birleştirmişti. 4 adet A7 çekirdeği işlemciye az duyulan yerlerde çalışırken A15 çekirdekleri ise yüksek işlem gücü gerektiren programlarda dvreye giriyordu. Bazı spekülasyonlar ve şehir efsanelerine göre ise Samsung bu çekirdeklerin hepsini aktif hale getirecek bir yazılım peşindeydi. Samsung kapalı kapılar ardında bu işlemi aslında gerçekleştirdi; fakat işlemcilerin transistör boyutlarından dolayı ısınma derecelerinin arttığı Samsung tarafından bildirilmişti. Buna bağlı olarakta 8 çekirdekli işlemciler güvenlik nedeniyle kendilerini daha düşük frekanslara çekerek soğumaya çalışmış ve performans artışı beklenerek yapılan bu işlem sonucunda işlemci, 4+4 çekirdekli yapıdan daha düşük bir performans sergilemişti. Samsung ise yeni nesil Octa işlemcilerde doğal 8 çekirdek ve 64 bit desteğinin olacağını dolaylı yollardan mobil pazara bildiriyor. Yeni telefon alacaklara da “Galaxy S5’i bekleyin” diye fısıldıyor.

Doğal 8 çekirdekli ilk işlemci MediaTek firmasının ürettiği 1,5 Ghz’de çalışan Cortex-A7 tabanlı MT6592 bir işlemci. Temmuz ayında tanıtılan işlemci mükemmel bir işlemci değil ama barındırdığı yapı bakımından oldukça önemli. Bu yapı ileride çok daha güçlü işlemcilerin geleceğini müjdeliyor. Hani şu “konsol seviyesinde oyun” diye bir hikaye var ya işte ona doğru çok hızlı bir şekilde gidiyoruz! Bu işlemciye sahip ilk telefonda Çin’de tanıtıldı. UMI firması X2S gibi enteresan bir isimle pazara sunduğu yeni telefonunda 8 çekirdekli bu işlemcinin yanında 2 GB Ram ve Mali 450 serisi bir grafik birimini kullanıyor. Bu grafik birimi çok iyi olmasa da Note 2’nin grafik işlemcisinden iyi olduğunu da hatırlatmakta fayda var. 5 inç Full HD ekrana sahip olan telefonda 12,6 mega pikselde bir kamera bulunuyor. Bu işlemci Qualcomm Snapdragon’un tekelindeki silikon dünyasına güneş gibi doğdu diyebiliriz. UMI X2S içinde barındırdığı hafıza kapasitesine göre (16 GB ya da 32 GB) 245$ ile 330$ ile telefon önümüzdeki günlerde Çin’de satışa başlayacak; ülkemize gelir mi derseniz, Gelmez.

umi-x2s-octa-2

umi-x2s

Kaynak: gsmarena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.