Dynamic Island ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Mustafa Kemal
By Mustafa Kemal
4 Minimum Okuma

iPhone 14 Pro duyurusu yapıldığında Apple, “Dynamic Island (Dinamik Ada)” adlı ekran üst alanında hap şekline benzeyen bir oyuk kullanarak yazılım işlevinin daha yenilikçi bir hale dönüşmesini sağladı. Kullanıcılarını şaşırtan bu yeniliğin detaylarına birazdan gireceğiz. Dynamic Island ne işe yarar önce bunu yanıtlayalım.

Sponsorlu reklam

14 Pro duyurusu yapılmadan önce söylentileri gelmeye başlamıştı. Şirket TrueDepth kamera donanımının barındırmasına yönelik hap şeklini andıran bir delgeç çentiği üzerine çalışmalar yaptı belli olmuştu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sanırız Ağustos ayı içerisinde bu çentikle alakalı söylentiler dolaşıyordu. Şirketin yazılım entegresinde bunu planladığı söyleniyordu.

Sponsorlu reklam

Dynamic Island ne işe yarar?

Dynamic Island, iPhone’ un yeni modelinde kullanıma sunuldu. Sanırız Android tarafında da böyle bir kullanım şekli haberleri internette dolaşıyor. Bu çentiğin uyarı ekranında bildirimler ve etkileşimle alakalı bir çok türü barındırıyor.

14 Pro ve Max modellerine yönelik çıkarılan bu yenilik gelen uyarılar, sayaç, haritada yol tarifi ve çalan müziklerde o an devam eden etkinliği ana ekranda bu yenilikle denetlemeniz mümkün. Ekran kilidini açtığınızda bu özellik görünür halde karşınıza çıkacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Dynamic Island işlevselliğine yönelik alt başlıklar şu şekilde:

  • Kamera ve mikrofon kullanımlarında gizlilik göstergesi yanı sıra AirDrop kullanılarak dosya aktarımı, bağlantı durumları, pil ömrüne yönelik bilgi, pil uyarıları, sessiz modun açılması kapatılması, Face ID kilidinin açılması, NFC etkileşimi ve daha bir çok işlemi bunun üzerinden görüntüleme mümkün.
  • Telefon görüşmelerinin detayları, müzik dinlerken aktif bilgilendirme, canlı bir çok aktiviteyi kontrol etme ve ekran paylaşımda bulunma.

Dynamic Island nasıl kullanılır?

Farklı bir çok türle etkileşim şimdi daha kolay oluyor. Mesela herhangi bir uygulamada arka plan etkinliğine yönelik bir şey gösterdiğinde, bu uygulamaya geçmeyi düşünenler Dynamic Island’ a dokunmaları yeterli olacak.

Medya oynatımlarında oynatma kontrolünü içeren widget ekran getirmek için Dynamic Island’ a bir süre basılı tutulması yeterli olacak.

Dynamic Island, zamanlayıcı kullanımlarında geri sayım sırasında müzik dinlediğinizde aynı anda birden çok arka planda etkinlik görüntülenmesi mümkün. Hap şeklindeki bu alana daha büyük ya da daha küçük bir hale bölünebiliyor. Kısaca etkileşime göre şekillenmekte. Kendi arayüzünde geçiş imkanı sunmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu özellik kısaca donanımla yazılımın entegrasyon türü olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda 3. taraf geliştirici potansiyelinden yararlanarak beklenmedik daha çok özellik ortaya çıkacaktır.

Ek bilgi, iOS 16.1 ile Dynamic Island, 3. taraf uygulamalarla canlı etkinliklerle birlikte çalışacağı bilgisi de yer alan haberler arasında.

Dynamic island nasil kullanilir
Dynamic Island ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Dynamic Island çalışmıyor sorunu yaşayanlar olur mu?

Bu özelliğin çalışmadığı durumlarda ya da işlevi düzgün çalışmadığında ne gibi işlemler yapmamız gerektiğini anlatan genel bir bilgilendirmemiz olacak.

Hizmet şu an için yeni modelde kullanıma sunuldu. İşlevin ayarlarının düzgün yapılandırmasından sonra geniş kullanıma sahip olacaksınız.

Hizmeti açmak istediğinizde kullanım olmuyor ise, telefonun yeniden başlatıldıktan sonra tekrardan test edilecek. Duruma göre sorun çıkaran bir uygulama veya hizmet varsa buna yönelik inceleme yapmamız gerekiyor. Belki cihazın genel bölümünden sıfırla ve aktar üzerinde tüm ayarların sıfırlanması işe yarayacaktır.

Dynamic Island çalışmıyor dediğimizde yazılım kısmında yaşanan herhangi bir olumsuzluk durumlarında ise iTunes kullanımı ile yeniden kurulum sorunu ortadan kaldıracaktır.

iPhone ethernet ne işe yarar adlı konuyu da incelemek ister misiniz?

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak