E-posta adreslerine gelen spamlardan kurtulma

blank

Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi e-posta adreslerine gelen iletilerin spam olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Gelen spam maillerden zarar görmeden nasıl kurtulabiliriz ?

teknik destek

Son dönemde e-posta adreslerimize neredeyse günlük onlarca spam mail gelmektedir. Bu spam e-postaların bazıları güvenliğimiz açısından tehdit oluşturabilmektedir. Gelen spam e-postalar içerisinde kişisel verilerinizi çalmak için gönderilen zararlı bir bağlantı bulunabilir. Bundan dolayı email adresinize gönderilen her spamı açarken dikkatli olmalısınız. Dikkatsiz açılan spam mailler sonuçunda hesabınız çalınabilir. Çok yaygın kullanılan Yahoo, Gmail ve Hotmail e-posta adreslerine gönderilen spam mailler kurumsal olarak kullanmış olduğunuz adreslere de gelebilir.

Spam olarak gönderilen maillerin çoğunda insanları kandırmak için ek li dosya veya bağlantı linki bulunmaktadır. Son dönemlerde sayısı inanılmaz bir düzeye ulaşan spam mailleri tanımanızı öneririz.  Bundan dolayı aşağıdaki resimde bir mail adresine gönderilen spam maillerden bazılarını sizlerle paylaştık. Bu spam mailleri iyice inceleyerek hesabınıza gelen mailler bunlara benzediğinde açmadan siliniz.

E-postaya gelen spamları engelleme

E-posta adreslerine gelen spamlardan kurtulma          

Bazende yukarıdaki gibi değil farklı bir yapıya bürünerek spam mailler gelebilmektedir. Örnek verecek olursak kullanmış olduğunuz mail adresiniz sizlere bir e-posta göndermiş gibi göstererek sizlere spam mail gönderebilirler. Örnek verecek olursak [email protected] com gibi bir adres gönderici bölümünde yazmasına rağmen aslında maili gönderen google değil bilgilerinize erişmeye çalışan başkalarıdır.

Peki bu nasıl olabilmektedir. E-posta sistemlerinde kullanılan özel yazılım ve uygulamalar ile görünen e-psota adresini farklı olarak yazarak istediğiniz kişilere mail gönderebiliyorsunuz. Bu uygulamalar çalışma mantığı şöyledir. Bu uygulamayı kullanarak [email protected] com adresi olarak istediğiniz kişilere e-posta gönderebilirsiniz. Bundan dolayı gelen maillerde bulunan gönderici bölümünde yazan adrese çokda güvenmeyiniz. Sizlere gelen ve şüphelendiğinizi spam mailleri açmadan mümkünse siliniz. Eğer açmadan anlayamayacaksanız, açtığınızda içeriği iyice inceleyiniz. Herhangi bir durumdan şüphelendiğinizde ekleri indirmeyiniz. Gelen bağlantılara tıklamayınız. 

Bu taraz e-postalardan kurtulmanın en iyi yolu spam kategorisine dahil etmenizdir. Burada şu bilgiyide sizlerle paylaşalım. Mail adreslerinize gelen 100 kişiye gönder şu dileğin olsun tarzı maillerden de uzak durunuz. Çünkü bu mailler aslında mail listesi oluşturan insanlar tarafından tasarlanmaktadır. Eğer bu mail toplayanların listesine dahil olursanız artık hergün saçma sapan mailler almaya başlayabilirsiniz. Bu mail adresleri toplayıcılar tarafından ucuz fiyatlara satılmaktadır.

Not: Güncel kaliteli bir virüs programı ve bu virüs programında e-posta korumasını aktif kullanırsanız çoğu spamlı maillerden korunacaksınız. 


Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 16:16

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!