EBA canlı yayın açılmıyor çizelgeye uygun saat aralıkları

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Bugün EBA canlı derslerim bölümüne girdiğimde çizelgeye uygun saat aralıklarında Eba' ya giriş yapabilirsiniz şeklinde bir hata veriyor ve EBA açılmıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

EBA web sitesinde canlı derslerim kısmına girmek istediğimde çizelgeye uygun saat aralığı uyarısı ekrana geliyor ve canlı dersin bitmesine 10 dakikadan az bir zaman kaldı ise o derse katılamayacaksınız detayları açılıyor. Buradaki sorun sanki ders saatinin bitmesine yakın bir zamanda oturum açmaya çalışıyormuş gibi davranıyor.

Bilgisayar ve telefondan eba.gov.tr girdiğinizde saat uyarısı gelenler için bugün görülen sıkıntı genelde görüldüğünü belirtelim. Konuyu araştırdığımızda başkalarında da aynı sorun bulunuyordu. Tabi hangi sınıflar için veya genelinde mi var bunu bilemiyoruz.

EBA neden açılmıyor?

EBA canlı derslerim açılmıyor durumu sunucu veya yazılım kısmında görülen bir sıkıntı olduğunu düşünüyoruz. Yoğunluk durumlarında çıkmış olabilir. Özellikle canlı yayında çıkmış olabilir. EBA görüntülü görüşme yoğunluğu görülmüş olabilir.

Bugün hariç erişimde sıkıntı yaşayanlar için bazı önerilerimiz olacak. Duruma göre değerlendirip cevabını bize yazabilirsiniz.

Öncelikle deneyecekleriniz şunlar;

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Cihazın yeniden başlatılması ve cihaz tarihinin doğruluğunun kontrol edilmesi
 • İnternet bağlantısında farklı ağların denenmesi
 • Tarayıcı değiştirip test edilebilir
 • Bilgisayar ve tabletle de bakılabilir
 • Çok sık deniyorsanız engellenmiş olma ihtimali yüksek (Modem kapatılıp açılacak)
 • Açık olan oturumlar kapatılsın (Tüm cihazlarda)

EBA canlı yayın sistemi, diüer EBA TV üzerinden yapılandan farklı olarak öğrencilerinin kendi öğretmenleri tarafından belli saatler ve günler arasında canlı olarak verilen ders programı. Görüntülü konuşma ile öğretmene soru sorma veya öğrenciye soru sorma gibi bir imkana sahipsiniz.

EBA canlı yayın açılmıyor çizelgeye uygun saat aralıkları

Canlı yayın dışında yaşanan sorunlarda yapılacaklar ise;

 • DNS tanımlanarak giriş yapmaya çalışmak (Wifi üzerinden bağlananlar için modem kapatma tuşundan kapat aç yapın)
 • Farklı cihazlarla ve internet ile denenmesi
 • Oturumlarım sonlandırılması
 • Şifre değiştirilmesi
 • Hesap sıfırlamasını öğrenmene iletilmesi

EBA giriş bilgileri 

Bu bilgiler okul tarafından oluşturulmakta ve çoğunlukla öğrenciye öğretmeni tarafından verilen bilgiler. Unutulan şifrelerde okul yönetimi tarafından sıfırlama işlemi başlatılabiliyor. İlk çıktığında çok sayıda öğrencinin, öğretmeni tarafından verilen şifreden bi haber olduğu görüldü. Daha doğrusu verilen bu parolayı nerede ve nasıl kullanacağını bilmemekteydi. Zamanla çoğu yönlendirme veya Google’ dan araştırarak kullanımı öğrendi.

İlk günden beri girişte sıkıntı yaşayanlar kullanılan cihazlar ve internet bağlantısını değiştirmeleri önerilir.

Hesabı açık olan öğrenciler alternatif kimlik bilgileriyle hesabı sıfırlama işlemini başlatabilir. Bazılarında sorunsuz işe yararken bazılarında ise sona doğru hata vermekte ve okul yönetimiyle görüşmeye yönlendirebilmekte.


Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 11:52

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir