EBA Portfolyo puan nasıl gizlenir

Gökhan Torun
Yazar Gökhan Torun 3 Minimum Okuma

Uzaktan eğitimle pandemi döneminde tüm dünya tanışmış oldu. Zaman zaman buna yönelik yararlı içerikler yayına aldık. Bu içerikte ise, Eba portfolyo puan nasıl gizlenir buna açıklık getireceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sırasında öğrenci ve öğretmenlerin gündeminin büyük kısmını Eba oluşturmuştu. Peki, Eba nedir? Açık adıyla Eğitim Bilişim Ağı Milli Eğitim Bakanlığının bünyesinde bulundurduğu öğretmen ve öğrencilerin buluşabildiği, her sınıf düzeyinde dijital içeriklere ulaşabildiği, kendi içeriklerini hazırlayabildiği, bilgi alışverişi yapabildiği, ölçme değerlendirme faaliyetlerinin uzaktan yapılmasına imkan sağlayan geniş bilişim ağıdır.

EBA’ ya nasıl giriş yapılır?

Bu başlığı öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yaptığı girişler üzerinden ele almak gerekiyor.

Öğretmenlerin Eba içeriklerine ulaşabilmeleri için ayrı bir şifre almaları gerekmiyor. Mebbis ya da e-devlet şifrelerini kullanarak giriş yapabilirler. Akıllı cep telefonlarına indirilen uygulama yoluyla karekod oluşturup sisteme giriş yapmak da mümkün. Sisteme giriş yapmak isteyen öğretmenler kullandıkları tarayıcının adres çubuğuna eba.gov.tr yazarak açılan sayfada devam et öğretmen girişlerini seçmeleri gerekiyor. Açılan yeni pencerede kendilerine uygun olan giriş yöntemini belirleyerek TC kimlik numarası ve şifrelerini belirlenen alana yazmaları gerekiyor.

Öğrenci velileri de ebaya kendi e-devlet şifrelerini kullanarak giriş yapabilir, velisi bulunduğu tüm öğrencilerin çalışmaları, gelişimleri, ebada ne kadar zaman geçirdikleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirler. Giriş yöntemi yine sırasıyla eba.gov.tr adresinde açılan sayfada bulunan ebaya devam et veli seçeneklerini seçtikten sonra açılan pencerede ilgili alanlara TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgilerini girmek. Öğrenciler için giriş yöntemi biraz daha farklı. Öncelikle şifre belirlenmesi gerekiyor.

Öğrenciler panele giriş yapabilmek için öğretmenlerinden tek kullanımlık şifre isteyebilecekleri gibi öğrenci velileri de tek kullanımlık şifre oluşturabiliyorlar. Yapılması gereken tek şey tek TC kimlik numarası ve tek kullanımlık şifre bilgilerini girerek sisteme giriş yaptıktan sonra unutulmayacak yeni bir şifre belirlemek. Bu işlemi yaptıktan sonra artık eğitim bilişim ağına kolaylıkla girilebilir ve içeriklerine faydalanılabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
EBA Portfolyo puan
EBA Portfolyo puan nasıl gizlenir

EBA Portfolyo nedir?

Portfolyo öğrencinin eğitim yılına ait tamamladığı ya da eksik bıraktığı tüm çalışmalarının yer aldığı, gelişmesinin takip edildiği, yaptığı çalışmalar karşılığı başarı rozetleri kazandığı, yine çalışmaları karşılığı aldığı puanları biriktirebildiği, okuldaki sıralamasını görebildiği, öğretmenlerinin hakkındaki düşüncelerinin yer aldığı bölümdür. Öğrenciler kendilerine ait gelişmeleri buradan takip edebilecekleri gibi öğrenci velileri ve öğretmenler de öğrencilerinden gelişmeyi portfolyodan takip edebilirler.

EBA Portfolyo puan nasıl gizlenir

Puan gizlemek için ne yapılacağını adım adım sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Eba puan nasıl gizlenir sorusuna yanıt için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

  • Eba hesabınızla oturum açın.
  • Portfolyo bölümüne geçin.
  • Puan ve Sırlaması alanını bulun.
  • İlgili bölümde 3 noktanın yer aldığı alana dokunun.
  • Ayarlar alanına girin.
  • Diğer Öğrenciler Görebilir seçeneğini kapatmanız yeterli olacak.
Takip etmek:
2015 Yılında başladığım bu sektöre bir süre makale yazarlığı ve site editörlüğü yaparak sürdürdüm. Bir süre sonra YouTube kanalı açarak kısa sürede yüksek takipçi sayısına ulaştım. Şimdilik daha çok YouTube ile ilgilenmekteyim.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir