Eba ses var görüntü gelmiyor gitmiyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Eba ses var görüntü yok gelmiyor sorunu yaşayanlar bazende ses ve görüntü gitmiyor şikayetini iletiyor. Görüntülü görüşme olmuyor ise belki önerilerimiz iş görebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Eba ses geliyor ama görüntü gelmiyor sorunu çoğu öğrenciyi etkiliyor. Sıkıntı daha çok eski bilgisayarlarda, eski tabletlerde ve telefonlarda çıkmakta. Eskiden kasıt çoğunlukla işletim sistemi sürümüyle alakalı olabiliyor. Bazılarında ise kamera uyumsuzluğu görülebiliyor.

Çevremizde gördüğümüz kadarıyla çok sayıda tablet Eba ses gelmiyor ya da görüntü yok sıkıntısı çekmekte. Yazılımda çoğunlukla uygulamalarda görülen sorunlarla alakalı nedenlerden bahsedeceğiz ve yapılacak öneri adımlarla bir ihtimal sorununuz kalmayabilir. Hatta Eba’ ya özel bir kaç eklemede yapacağız.

Eba tv hayatımıza Corona virüsüyle yerleşti. Bu şekilde uzaktan eğitim ve ders dinleme işleri genelde çok fazla ilgi gösterilmiyordu. Ama dünya genelinde yaşanan virüs sıkıntısıyla çoğu ülke bu sisteme geçti. Hatta bazı köşe yazarları ve eğitimcilerin yavaş yavaş uzaktan eğitim sistemi testlerinin yapıldığı anlaşılıyor testi ortaya atıldı. Yani şu an için tercih edilen eğitim sistemi ilerleyen zamanda da karşımıza çıkabilir. En azında bazı üniversitelerde görebiliriz.

Eba ses var görüntü yok mu?

Öncelikle bu sıkıntıyla karşılaşan tek kişi değilsiniz ve az sayıda kişi karşılaşmadı. Burada yazacaklarımız tamamen iş tecrübesinden kaynaklı bilgilerdir ve bazılarında işe yarayabilirken, bazılarında ise sorun devam edebilir. Ama sıralamalardakilerin teker teker uygulamasında fayda olacağını düşünüyoruz.

 1. Görüntü gelmeme sorunu ilk günden beri devam ediyor mu? Ediyorsa hangi cihazda kullanım yapılıyorsa son zamanlarda yapılan işlemleri kontrol edin. Örnek bu bir bilgisayar ise sistemin geriye yüklenmesi kesin çözüm sunar.
 2. Eba oturum kapatmak bazen çözüm getirebiliyor.
 3. Cihazın yeniden başlatılması geçici de olsa çözüm sunuyor mu?
 4. Kamera ayarlarını ve izinlerini kontrol ettiniz mi?
 5. Farklı tarayıcılarla da denediniz mi?
 6. Kullanılan tarayıcı (İnternet Explorer, Google Chrome, Molzilla, Opera, Safari…) geçmişi temizlenip test edildi mi? (Tüm zamanlar olarak seçilerek silinecek)
 7. Tarayıcıyı sıfırladınız mı? (Temizleme ile sıfırlama farklı)
 8. Sorun sırasında başka bir telefonda, bilgisayarda ve tablette denemeye çalıştınız mı?
 9. İnternet hızının yavaş olması sıkıntı çıkarabilir.
 10. DNS yönetmiyle denemekte fayda olabilir. Belki yoğunluk buna neden olabilir.
 11. Cihazın erişim izinlerine bakınız.
 12. Wifi üzerinden bağlantı varsa modemin de kapatılması iş görebilir.
 13. Farklı bağlantı türlerini kullanın. (Kablolu, mobil internet ve kablosuz)

Eba ses gelmiyor ses gitmiyor

Eba ses yok sorunu çok nadir görüldüğünü söyleyebiliriz. Çoğunluk görüntü de sıkıntı çekmekte. Ses ile ilgli sorunlarda temel sıkıntı ya ses ayarlarında ya ses izinlerinden kaynaklı oluyor. Bunların dışında olası çıkabilecek sıkıntılar için aşağıdakilerle devam edin. www.andronova.net

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 1. Mikrofon ayarlarını yapılandırın. (Kayıttan yürüt, hoparlör ve uygulama ses ayarı)
 2. Kapat aç yapın.
 3. İnternet hız testi yapın ve duruma göre modemi yeniden başlatınız.
 4. Tarayıcının değiştirilip test edilmesi.
 5. Kullanılan bilgisayar ise ses kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden PC’ yi başlatın. Duruma göre driver yeniden yüklenebilir.
 6. Windows 10′ da sistem geri yüklemenin çalıştırılması işe yarayacaktır.
 7. Telefonda sıkıntı görülüyorsa kamera testi ve harici bir kamera uygulamasıyla deneyiniz.
 8. Neyle kullanıyorsanız kullanın birde kulaklık ile test edin.
 9. Başka uygulamalarda sıkıntı çıkarıyor mu bakınız.
 10. Fabrika ayarlarına çevirmenin iş gördüğü bilinmekte.

Eba ses var görüntü gelmiyor gitmiyor


Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 04:25

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir