Edward Snowden’dan Yeni Belgeler: Kullandığımız Sim Kartlar’da Açık Kapı Var!

media 13740

NSA eski çalışanı Edward Snowden’in sızdırdığı yeni belgeye göre Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) ve İngiliz istihbaratı GCHQ, Hollandalı Sim Kart imalatçısı Gemalto’yı hackledi. Sızdırılan belgeye göre  Verizon ve Sprint’in de dahil olduğu Dünya genelinde toplam 450 farklı mobil operatörünün sim kart çipi hacklenmiş durumda.

Andronova

Belge NSA ve GCHQ’nın Gemalto’nun enkriptasyon anahtarlarını nasıl çaldığını ve bu şifreleri mobil iletişimin takibinde nasıl kullandığını gösteriyor.(Belge hack olayının 2010 – 2011 yıllarında yapıldığına işaret ediyor.)

Her sene 2 milyondan fazla sim kart üreten Gemalto şirketi yaptığı açıklamada bu bilgilerin çalındığından habersiz olduğunu duyurdu. Gemalto şirketinin başkan yardımcısı Paul Beverly yaptığı açıklamada bu olanlardan ciddi anlamda rahatsızlık duyduğunu belirtti.

slide-gemalto-intercept-700x382

Uzmanlara göre NSA’in bu hareketi uluslararası hukukta ciddi bir ihlal oluşturuyor.  NSA ve GCHQ’nun bu hukuk ve kanun dışı tutumunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek vermek gerekirse, hırsızların pek çok dairesi bulunan bir plazanın tüm kapılarını açan anahtarını(master key) bu anahtarı üreten firmadan çalınması verilebilir.

Amerikan mevzuatına göre ulusal güvenlik teşkilatlarının mobil operatör müşterilerinin veri ağlarına ulaşması mümkün ancak bunu yapabilmesi için öncelikle mahkeme kararı  gerekiyor.  Snowden’in sızdırdığı belgede böyle bir mahkeme kararına rastlanmadığı gibi gözetimin çok ciddi rakamlara ulaştığı da yer alıyor.

NSA’in yasal bir biçimde Hollanda Sim Kart üreticisinin ağına girilebilmesi için öncelikle Hollanda İçişleri Bakanlığına operasyonla ilgili başvuru yapması gerekiyor. Hollanda Meclis’i şuanda böyle bir iznin verilip verilmediğini soruşturuyor.

Hollanda milletvekili Gerard Schouw yaptığı açıklamada, ¨Böyle bir iznin Bakanlıkça verilmiş olabileceğine inanmıyorum¨ diyerek yapılan işlemin hukuksuzluğa dikkat çekti. Soruşturma henüz neticelenmedi. Ama bana sorarsanız ortada bir izin olduğunu da düşünmüyorum. Aşikar olan tek şey gözetimin ciddi anlamda büyümeye devam ettiği…,

Konuyla ilgili olarak Turkcell, Vodafone, Avea gibi Türk Operatörlerinin de açıklama yapması gerektiğini düşünüyorum. Nitekim  Türk Mobil Operatör şirketleri de Gemalto’nun müşterileri durumunda… Yani görünüşe göre kullandığımız sim kartlar da çoktan hacklenmiş durumda…

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın