Ehliyet Uygulamasına Ne Dersiniz?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Ehliyet Uygulamasına Ne Dersiniz?

teknik destek

ABD’nin Iowa Eyaleti’nde teknolojik anlamda çok ciddi bir çalışma başlatılmış durumda. Eyalette yaşayanlar için ehliyetlerini tanıtabilecekleri bir uygulama geliştirilmeye çalışıyor. Sistem düzenli çalıştırılabilirse  ehliyet taşıma, ehliyet unutma gibi dertler son bulacağı gibi daha teknik bir denetime de imkan sunulmuş olacak.

Ehliyet Uygulamasına Ne Dersiniz?

Ulaştırma Bakanlığı’nın ise konuyla ilgili endişeler taşıdığı söyleniyor. Bu nedenle sisteme giriş için iki aşamalı güvenlik oluşturulması gündemde. Öncelikle bir pin ardından da parmak izi ya da yüz tanımlama sistemi gibi iki farklı aşamadan söz ediliyor.

Iowa’da denetim esnasında sürücülerin, sigorta ve trafik siciline kayıtlarının dijital kopyalarını sunmalarına izin veriliyor. Ehliyetlerdeki bu durum ise bir sonraki adım ancak sistemin öncelikle bir pilot uygulamaya tabi olması söz konusu. Tüm eyalete sistemi yaymayı düşünen geliştiriciler, uygulamanın geleceğinden oldukça umutlu gözüküyor. Geliştiriciler pilot uygulamanın başarıyla sonuçlanacaklarından emin olduklarını ve 2015 yılı içerisinde eyalette uygulamanın başlatılabileceğini ifade ediyorlar.

dl-176x300

Uygulamayla ilgili üzerine düşünülmesi gerekenler de yok değil:

Mesela ehliyeti görmek isteyen polis memuruna uzatılan cep telefonunun memur tarafından elinizden alınamayacak olması gerekir, aksi halde memura cep telefonunuzun içine tamamen bakma imkanı sunulmuş olur ve kötü niyetli kolluk bu sistemi kötüye kullanabilir.

Cep telefonlarının çalınması durumunda telefonla beraber çok ciddi bir hassas verimiz daha çalınmış olur bu nedenle sisteme bir şekilde uzaktan erişim sağlanıp devre dışı bırakma imkanının sunulması gerekir.

Belirli bir jenerasyon için teknoloji oldukça problemli bir öğrenme süreci olduğu için yeni sisteme kanalize olmalarında zorluk olabilir bu nedenle basılı ehliyetlerin de halen kullanılabilir durumda olması gerekir…

Sizce bu sistemin bir benzeri Türkiye’de kurulsa hangi problemlerle karşılaşılır? Böyle bir sisteme geçilmesini ister misiniz?

Kaynak: washingtonpost, gigaom, engadget, eweek

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!