Ekran Kartı Driver Yükleyince Bilgisayar Açılmıyor

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 6 Minimum Okuma

Ekran kartı driver yükleyince bilgisayar açılmıyor siyah ekran geliyor şikayetlerinin en sık yaşandığı durumlar yanlış ekran sürücüsünün yüklenmesi oluyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sürücü kurduktan sonra ekran gitti sorunu yaşayanlardan biri misiniz?

Yanlış sürücü kurulumu ya da kurulan yazılımın uyumsuzluk yapma olasılığı her sistem için geçerlidir. Bu mobil cihazlarda da yazılım ve uygulamalarda yaşanabiliyor. Kullanıcı bilgisayarın ekranının gitmesinden dolayı yanlış işlem yapabiliyor. Hatta donanım arızası dahi zannedip işlem yapabilir. Esasında donanımla da alakalı olabiliyor ama ilk bakacağımız donanım arızası olmamalı.

Ekran Kartı Driver Yükleyince Görüntü Gelmiyor Sorunu için Öneriler

Ekran kartı sürücüsü yüklendikten sonra bilgisayarın açılmaması sorunu, birçok farklı nedenle meydana gelebilir. Bu makalede, bu sorunla karşılaşan kullanıcılara yardımcı olmak için çeşitli adımları ele alacağız.

 1. Güvenli modda başlatma: Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatarak sorunu tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bu modda sadece temel sürücüleri yükler ve birçok sorunu çözmede yardımcı olabilir. Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmak için, bilgisayarınızı açın ve F8 tuşuna basarak önyükleme sırasında ilerleyin. Güvenli Modu seçerek bilgisayarınızı açın ve sürücü sorunu olup olmadığını kontrol edin.
 2. Son düzgün bilinen yapılandırmaya geri dönme: Bir önceki çalışan yapılandırmaya geri dönerek sorunu çözmeyi deneyin. Bilgisayarınızı açın ve önyükleme sırasında F8 tuşuna basın. Açılış menüsünde “Son İyi Bilinen Yapılandırmayı Geri Yükle” seçeneğini seçin. Bu seçenek, bilgisayarınızın en son çalışan yapılandırmasına geri dönmesini sağlar.
 3. Yeni ekran kartı sürücüsünü yükleme: Ekran kartı sürücüsü, çoğu zaman sorunun kaynağı olabilir. Yeni bir sürücü yüklemek sorunu çözebilir. Ekran kartı üreticisinin web sitesine giderek en son sürücüyü indirin ve yükleyin.
 4. Eski ekran kartı sürücüsüne geri dönme: Yeni bir ekran kartı sürücüsü yükledikten sonra sorun devam ediyorsa, eski sürücüye geri dönmeyi deneyin. Ekran kartı üreticisinin web sitesine gidin ve bilgisayarınızın ekran kartı için önceki sürücü sürümlerini indirin ve yükleyin.
 5. Sistem geri yüklemenin kullanılması: Bilgisayarınızın daha önceki bir tarihte kaydedilmiş bir kopyasını geri yükler. Bu, sürücü sorunlarını çözmek için bir seçenek olabilir. Bilgisayarınızı açın ve “Başlat” düğmesine tıklayın. “Arama” kutusuna “Sistem Geri Yükleme” yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından, bilgisayarınızın önceki bir tarihindeki bir geri yükleme noktasını seçin.
 6. Bilgisayarınızı yeniden kurabilirsiniz: Sürücü sorunu devam ediyorsa ve diğer adımlar sorunu çözemediyse, bilgisayarınızı yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Bu, tüm sürücülerin ve yazılımların yeniden yüklenmesini gerektirir ve sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Ancak, bu adım öncesinde, önemli verilerinizi yedeklemeniz önerilir.
 1. Diğer donanım parçalarını kontrol edin: Bazı durumlarda, sorun ekran kartı sürücüsünden değil, diğer donanım parçalarından kaynaklanabilir. RAM, sabit disk veya güç kaynağı gibi parçaların arızalı olması, bilgisayarın açılmamasına neden olabilir. Bu nedenle, diğer donanım parçalarını kontrol etmek için bir teknisyenle çalışmayı veya bilgisayarınızın teknik özelliklerine uygun olarak yapabileceğiniz kontrolleri gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.
 2. Uzman yardımı: Yukarıdaki adımlar sorunu çözmediyse, bir bilgisayar teknisyeninden veya uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz. Bilgisayarınızın sorununu tespit etmek ve çözmek için bir uzman, daha fazla bilgi ve donanıma sahip olabilir.
Ekran karti driver yukleyince bilgisayar acilmiyor 2
Ekran kartı driver yükleyince bilgisayar açılmıyor

Ekran Kartı Driver Yükleyince Bilgisayar Açılmıyor için Ek Bilgiler

Bilgisayarınıza yeni bir sürücü yükledikten sonra, bilgisayarınızın ekranının siyahlaştığını veya açılmadığını fark edebilirsiniz. Bu sorun, birçok farklı nedenle ilişkilendirilebilir. Bu makalede, sürücü kurduktan sonra ekranın gitmesinin nedenlerini ve çözümlerini ele alacağız.

 1. Yeni bir sürücü yüklediğinizde, sürücünün uyumlu olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Sürücü uyumsuzluğu, bilgisayarınızın ekranının siyahlaşmasına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için, bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve sürücüyü kaldırın. Ardından, sürücünün uyumlu bir sürümünü yükleyin.
 2. Sürücü güncellemeleri genellikle daha iyi bir performans için gereklidir, ancak güncelleme işlemi sırasında bir sorun oluşabilir. Sürücü güncellemesi tamamlanmadan önce bilgisayarınızı kapatmamalısınız. Bu durumda, bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve eski sürücüyü geri yükleyin.
 3. Sürücü yükleme hatası, sürücünün doğru yüklenmediği anlamına gelir. Bu durumda, bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve sürücüyü kaldırın. Daha sonra, sürücüyü yeniden yükleyin ve işlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 4. Bilgisayarınıza indirdiğiniz sürücü, bilgisayarınızda virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olabilir. Bu durumda, bir anti-virüs programı kullanarak bilgisayarınızı tarayın ve virüs veya kötü amaçlı yazılımı kaldırın.
 5. Ekranınızın siyahlaşmasının nedeni donanım sorunu olabilir. Bu durumda, bilgisayarınızı açın ve tüm donanım bileşenlerinin doğru bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin. Eğer donanım sorunu varsa, bilgisayarınızı bir teknisyene götürerek sorunu çözebilirsiniz.

Ekran kartı sürücüsü yüklendikten sonra bilgisayarın açılmaması sorunu, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Yukarıdaki adımlar, sorunu çözmeye yardımcı olabilir ancak, her durumda farklı adımlar gerekebilir. Bu nedenle, sorunu çözmek için farklı adımlar denemeniz gerekebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Ekran karti driver yukleyince bilgisayar acilmiyor 3
Ekran kartı driver yükleyince bilgisayar açılmıyor hatası

Donanım Tarafına Dikkat Edin

Çoklu ekran kartı kullanımlarında, dahili ekran kartına bağlantı yapıldığında ekran sorunsuz açılacaktır. Sonrasında BIOS’ dan gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Artı sistem açıldığında yüklediğiniz sürücü sorunluysa kaldırmanız gerekiyor.

Ekran kartı testi için başka ekran kartı varsa deneyecekseniz aynı zamanda RAM testini de yapın. Bu konularda uzman yardımına ihtiyacınız olabilir. Farklı donanım parçaları da denenmesi gerekebilir.

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir