Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?

media 5694

Ekrandaki parmak izi tarayıcısı güvenli mi? Gecen yılın son çeyreklerinde sık sık gündeme gelen ekranda parmak izi özelliği güvenlik konusunda endişe taşıyor mu?

teknik destek

Ekranda parmak izi tarayıcısı, cihaz üreticilerini büyük çerçeveler ile uğraşmaya ve uçtan uca uzanan ekranlara yöneltti. Heyecan verici telefonlarla uğraşmaya yönlenen üreticiler artık yeni rekabet alanını oluşturdu.

Parmak izi okuyucuları; parmak izinin karmaşık yapısını okumak, taramada sizin parmağınızla eşleşip eşleşmeyeceği ve telefonun kilidi açılıp açmayacapını görmek için kullanılmış heyecan verici bir teknolojilerden biri.

● Bu özellik neredeyse tüm telefon markaları için tabiri caiz ise gövde gösterisi haline dönüştü

● Tahmin edildiğinden çok fazla bir ekran tasarrufu sağlandı

● Mevcut parolalı sistemlere göre çok daha güvenli görülmesi

● Ekranda parmak izinin okumasında sürenin kısalması

Gibi daha birçok neden, bu teknolojinin kullanılmaya değer olduğunu gösteriyor. Son dönemlerde çıkan haberler ise, ekran parmak izi teknolojisinin daha çok sorgulanacağını gösteriyor.

Ekrandaki parmak izi tarayıcı gerçekten güvenli mi?

Huawei Mate 20 Pro ve OnePlus 6T ekran parmak izi

Bu yeni teknolojiyi bu yıl ilk kez Huawei Mate 20 Pro ile denemek için istekliydim. Bir süre sonra OnePlus, son birkaç haftadır günlük telefonum olan en yeni OnePlus 6T modeli de ekran parmak izi tarayıcısını kullandı.

Ayrıntılı olarak açıklamak gerekirse; şu anda kullandığım OnePlus 6T’ de, ekran parmak izi çoğu zaman telefonun kilidini açıyor, ancak tüm dikkatinizi telefona odaklamanız ve sensöre tam olarak doğru noktadan dokunmanız gerekiyor. Bu da bir süre sonra oldukça can sıkıcı bir hal alıyor. Huawei Mate 20 Pro gibi cep telefonlarında ise, ekran parmak izinin çok daha işlevsel çalıştığını söyleyebiliriz.

Çok fazla baskı uygulama problemi

Bu güvenlik yönteminde en önemli problemlerden bir tanesi de, çok fazla baskı uygulamanız gerekmesidir. Normal şartlarda telefonun ön yüzündeki küçük aralığa parmak izinizi okutmanız yeterliydi. Ancak ekran parmak izi ise, bundan biraz daha farklı çalışıyor.

Parmağınızı ekrana bir miktar daha fazla baskıyla bırakmazsanız, telefon kesinlikle sizin parmak izinizi algılamıyor. Yakın bir dönemde ekran üzerinden parmak izi okuma işleminin çok daha hızlı olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle de Huawei firması, ekran parmak izi konusunda diğer firmalara göre çok daha ciddi çalışmalar içerisinde.


Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 22:45

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın