Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız ödev olsun

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma
What should be done to save electricity?

Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız? Bu soru uzun yıllar sorulan soruların arasında popülerliğini korudu. 🙂

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Elektrik tasarrufu yapmak herkes için çok önemli bir yere sahiptir. Malum gelen elektrik faturaları ve küresel ısınma gibi sorunlar kullanıcıları tasarruf yapmaya zorluyor. Bende bu yazımda tasarruf yapmak isteyenlere efsane tasarruf yolları buldum. Kendim bu yöntemlerin tamamını kullanmıyor olsam da, bir çoğuna dikkat ettiğimi söyleyebilirim.

Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız

Elektrik’de  tasarruf için yapılması gerekenler başlıca şunlardır;

-Evde elektrik tasarrufu sağlamak için, elektrik tüketen aletlerin enerji etiketlerine dikkat edin. Enerji etiketleri, aletlerin enerji tasarruflu olup olmadığını gösterir. Enerji etiketi A+++ olan aletler en tasarruflu olandır.

-Açık olmayan odalardaki aydınlatmayı kapatın.

-Elektrik tasarrufu sağlamak için, evde ısıtma, soğutma ve su ısıtma sistemlerini düzenli olarak bakım yaptırın. Bu sayede, bu sistemler daha verimli çalışır ve elektrik tasarrufu sağlar.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

-Elektrikli süpürgenin yerine elle süpürün.

-Buzdolabının ve çamaşır makinesinin tam dolu olmasını bekleyin. Bu sayede, bu cihazlar daha az enerji tüketir.

-Elektrikli süpürgenin yerine elle süpürün.

-Evde bulunan tüm aletleri kullanırken, düğmeyi kapatmayı unutmayın.

-Gün ışığını kullanmayı tercih edin. Gün ışığı, doğal bir ışık kaynağıdır ve elektrik tasarrufu sağlar.

-Elektronik cihazlarınızın enerji tasarruflu moduna geçirin. Bu modda, cihazlar daha az enerji tüketir ve elektrik tasarrufu sağlar.

Elektrik tasarrufu icin neler yapmaliyiz 2
Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız ödev olsun

Elektrik tasarrufu için notlar

1- Kullandığınız elektrikli aletlerin amacı dışında kullanılmaması daha sağlıklı olacak. Örnek büyük ekran bir televizyonunuz var, radyo ya da daha az elektrik tüketen başka bir cihaz kullanmak yerine televizyondan müzik dinlemenin pek mantığı bulunmuyor. Özellikle elektrik tasarrufu yapma sorusunu soran için.

2- Hava şartlarına göre cihazların konumlandırılması. Örnek buzdolabınızı sıcak havalarda daha serin bir bölümde konumlandırabilirsiniz. Mutfağınızda güneş almayan veya ocağın sıcaklığına maruz kalmayacak bir yerleşim, büyük ihtimal dolabınızın sürekli çalışmasını azaltacaktır. Artı derin dondurucu kullananların farklı yerlerde dolaplarını yerleştirmeleri de daha mantıklı olacak.

3- Gereksiz kullanımlardan kaçınalım. Örnek prizde bırakılan herhangi bir cihazın az veya çok elektrik tüketimine neden olacağını belirtelim. Gece lambası kullanımlarında daha az tüketim yapan ürünler tercih edilmesi. Artı aydınlatmada kullandığınız ampullerin az tüketim yapan tasarruflu ampul olması gerekiyor.

4- Aşırı bilgisayar kullanımlarında gereksiz durumlar için uyku modu tercih edilmeli. Belli bir süre sonra kendini uykuya alması için gerekli ayarları yapmanızı öneririz. Artı müzik dinlerken monitörün açık olmasının da bir anlamı yok. Güç tüketimin çoğu monitöre gider.

5- Sürekli kullanacağınız elektrikli cihazlarda, kesinlikle dikkat edeceğiniz şeylerden biri az enerji tüketiyor olması. AAA+ şeklinde denk geldiğiniz beyaz eşyalar vardır.

6- Klima kullanımı dendiğinde günümüzde ne yazık ki ilk dikkat edilen fiyatı oluyor. Halbuki gelecek elektrik faturalarını hesaplarsanız bu işten zararlı çıkacağınızı göreceksiniz.

Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız ödev olması adına yazdıklarımız umarız yararlı olmuştur. Yazdıklarımızı az veya çok uygulamanız, hem ülkeye yarar sağlayacak hem cebinize yarar sağlayacak.

Sonraki: Elektrikli Volvo Android güncellemesi

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir