Galaxy Note 3’ün Ekranı Galaxy Note II’den Çok İleride ve En İyi LCD’lerle Eşit Koşullarda!

media 16472

Samsung’un yeni bir amiral gemisi modeli tanıtıldığında üreticilerin merak ettiği detayların başında Super AMOLED ekrandaki gelişmeler yer alıyor. Beyazlar gerçek beyaz rengi yansıtıyor mu? Renkler hala aşırı doymuş seviyede mi? Ekran parlaklığı ve güneş altındaki okunabilirlik seviyesi artırıldı mı? Galaxy Note 3 ekranı üzerinde detaylı bir rapor sunan DisplayMate göre Samsung Galaxy Note’te yukarıda sıralanan tüm sorunları olabildiğince çözüme kavuşturmuş.

teknik destek

Rapora göre sadece birkaç yıllık süreçte OLED ekran teknolojisi parlaklık, kontrast, renk doğruluğu, renk yönetimi, görüntü kalitesi, görüş açısı ve ekran bütünlüğü noktasında en iyi LCD ekranlarla aynı seviyeye getirildi. Üretim noktasında ise OLED panellerin üretimi hala daha zorlu koşullarda gerçekleşiyor ve üretim safhası daha fazla mali külfet getiriyor.

Galaxy Note 3’te yeni OLED teknolojisi kullanılıyor ve telefonda yer alan ekran her noktada Galaxy Note II ve Galaxy S4’ten daha iyi sonuçlara imza atıyor. Yapılan incelemeler temel olarak Galaxy Note  3’te yer alan Super AMOLED ekranın geliştirildiğini gösteriyor. Renkler hala varsayılandan daha abartılı ancak çeşitli görüntü modları ile doğal görünümün elde edilmesi mümkün. Ekranda pikselleri ayırt etmek neredeyse imkansız yani çözünürlük sayesinde Note II’den çok daha keskin görüntüler elde ediliyor.

Enerji verimliliği ile dikkat çeken Super AMOLED, Galaxy Note 3’te daha geliştirildi. LCD ekranlardan %30 daha fazla verimlilik sağlanıyor.

En büyük gelişme ise parlaklık noktasında karşımıza çıkıyor. En iyi LCD’lerle aynı seviye yakalanırken hatta büyük bir bölümü geride bırakılırken, çoğu içerik görüntülemede 400 nit parlaklığa erişilebiliyor. Galaxy Note 3, Galaxy Note II’den %55, Galaxy S4’ten ise %25 daha fazla parlaklık sergiliyor.  Ayrıca Galaxy Note 3 açık havada 660 nit parlaklığa (abartılı bir sonuç mu ne?) ulaştığı bildiriliyor ki, bu OLED ekran için etkileyici bir başarı.

Sonuç olarak Samsung, AMOLED ekranları geliştirmeye devam ediyor ve Galaxy Note 3 halihazırda en iyi Super AMOLED ekrana sahip telefon olarak karşımıza çıkıyor. Geniş görüş açısı, yüksek parlaklık, gün ışığında okunabilirlik ve güç yönetimi ile üçüncü nesil Galaxy Note modelinde en iyi görüntüleme deneyimlerinden bir sağlanıyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın