YouTube Premium Üyelik İptali Nasıl Yapılır

Andronova
Writer Andronova 4 Minimum Reading

YouTube Premium üyelik iptali nereden veya nasıl yapılır resimli anlatımla karşınızdayız. İçerikte aynı zamanda abonelikte ücret ödeme olmaması için bir önerimiz olacak.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

YouTube Premium üyelik iptali, ücretlendirme olmadan yapılması için önemli bir detayı sizlerle paylaşacağız. Bu çoğunlukla bilinen ama işlem sırasında akla gelmeyen bir yöntemdir. Samsung’ da, Honor, Xiaomi ve Huawei’ de YouTube Premium 3 ay ücretsiz abonelik nasıl iptal edilir ayrı ayrı soranlar oluyor.

Premium hakkında bir önceki haberimiz olan YouTube Premium ücretsiz kullanma hakkında çok daha fazla detaya ulaşabilirsiniz. Şirketin bu uygulaması bize göre özellikle Türkiye’ de şu an için istediği başarılı elde edemedi. Burada ya ücret fazla ya da ücrete göre içerik yetersizliği var.

YouTube Premium free membership

The company is currently sending advertising messages to all Gmail users about the opportunity to use it for 3 months free of charge. With this application, you can download a movie or video you are watching or offer the opportunity to watch it automatically without internet. This can be especially useful during air travel. You can watch movies by putting your phone on airplane mode.

We always recommend using a virtual credit card for free membership services. If you need to add a mandatory credit or debit card for purchases or free uses, you will not encounter a surprise invoice later by using this method.

After opening an account, you can cancel the virtual card or set the card limit to a very low amount. Below, we will also talk about how to cancel from iPhone.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

Cancel YouTube Premium from phone

In the last step to cancel YouTube Premium iPhone membership, it will direct you to Google Chrome and offer you the option to cancel subscription by typing your e-mail password.

 1. Open the application and tap on the top right where it will write D and the initials of your username.
 2. Enter “Paid memberships” from the list below.
 3. Bireysel üyelik yazan yere dokunun
 4. Tap “Manage” at the bottom
 5. Type your email address and password into Chrome
Cancel YouTube Premium from phone
YouTube Premium üyelik iptali sorunu
Cancel YouTube Premium iphone
Ücretsiz YouTube Premium üyeliği iptali

How to cancel YouTube Premium membership?

 1. www.youtube.com/paid_memberships tarayıcıyla giriniz
 2. You will see Premium or Music memberships
 3. Under the Memberships heading, click "Manage membership" next to "Individual membership is 16.99 TL per month"
 4. You will be presented with the information that “The free trial period will expire in March 2020”
 5. You can cancel your Premium membership by clicking “Deactivate” next to the duration information.

Remove YouTube Premium payment method

 • To change the payment method or credit card, click “Edit” next to the Mastercard or Visa card information.
 • To add a backup payment plan, tap the backup payment method just below.
 • You can proceed from the same section for YouTube Premium family membership.
How to cancel YouTube Premium membership
How to cancel YouTube Premium membership
Delete YouTube Premium credit card
YouTube Premium üyelik iptali için adımlar


Ücretsiz YouTube Premium üyelik iptali sorunu

Çok sık olmasa da zaman zaman üyelik iptali sırasında bir sorun oluştur ya da bir hata oluştu şeklinde bir uyarı ile karşılaşılabiliyor. Buradaki durum sanırız anlık oluşan bir durum ya da kişinin şüpheli olarak algılanmasıdır. Özellikle sık ücretsiz üyelik imkanından yararlanmak için mail değiştiren hesaplarda yaşandığı oluyor.

Şunlara dikkat edin:

Sürekli ücretsiz abonelik hizmetinden yararlanmak için bilgilerinizi değiştiriyorsanız bir süre sonra kullandığını IP adresi, bilgisayar veya akıllı cihazlardan tespit edilme durumunuz var. Böyle bir şeyde ban dediğimiz şeyle karşı karşıya kalacaksınız.

Geçici durumlar için kullandığınız bilgisayar, tablet veya telefonlar dışında başka cihazlardan ve internet bağlantısından deneyin. VPN bir ihtimal düşünülecek yöntemlerdendir.

Haberimizde, YouTube Premium üyelik iptali ve YouTube Premium kredi kartı kaldırma için kart silme bölümü hakkında resimli olarak anlattığımız bilgiler zamanla yapılan güncellemelerden sonra değişim göstermekte.

Writer Andronova
To follow:
Andronova produces solution-oriented content for many problems in the field of Technology. Users who want to get support service from our site, which contains technology news from time to time, may need to contact the customer services included in the content.
Leave a review

Leave a review

Your email address will not be published. Required fields*They are marked with